By świat nie kręcił się wokół telewizora z pilotem

– Główny zamysł był taki, żeby te osoby w wieku 60+ wyszły z domów, mogły się spotkać, porozmawiać. Czyli ważny jest wymiar integracyjny tego działania – mówi Daria Czujwid z Fundacji Integracji Społecznej Abramis, która zorganizowała szkolenie dla bytomskich seniorów

Szkolenie, które od wtorku do czwartku odbyło się na terenie czterech sołectw w gminie Bytom Odrzański, to część szerszego projektu pod nazwą „Nasza wieś”. W ramach projektu odbędzie się łącznie sześć działań, które mają pokazać seniorom, że życie po 60. roku życia też może być ciekawe i atrakcyjne.

– Główny zamysł był taki, żeby te osoby w wieku 60+ wyszły z domów, mogły się spotkać, porozmawiać. Nie ukrywajmy, czasy są trudne dla seniorów, spora część zamyka się w domach, a ich świat kręci się wokół telewizora z pilotem. Czyli ważny jest wymiar integracyjny tego działania – mówi Daria Czujwid, koordynatorka projektu z Fundacji Integracji Społecznej Abramis, która to zorganizowała szkolenie dla bytomskich seniorów z Drogomila, Wierzbnicy, Bycza i Tarnowa Byckiego.
W projekcie uczestniczy 25 osób – 20 kobiet i pięciu mężczyzn, których odwiedziłem w zeszłą środę w Drogomilu
Szkolenie, które odbywało się w zeszyłym tygodniu, było warsztatami z nasadzania roślin i krzewów.

– Tematykę roślin trochę znam, ale mogę powiedzieć, że zgłębiłem wiadomości. Dla mnie te warsztaty, te nasze spotkania, to także pewna odskocznia. Jestem na rencie i traktuję to jako takie rozprostowanie kości, a przy okazji mogę poznać nowych ludzi. Czyli ten element integracyjny jest ważny, a do tego działamy na świeżym powietrzu sadząc kolorowe rośliny – mówi Stanisław Czujwid, uczestnik projektu.

Uzupełnia go kolega, Stanisław Lech: – To już drugi projekt, w którym uczestniczę w naszej wsi. Staram się też działać społecznie na wiosce, bo to nasza malutka ojczyzna. A o samych roślinach także dowiedziałem się czegoś nowego, czyli ta edukacja się tu odbywa, z czego się cieszę – powiedział S. Lech.

Za część edukacyjną i techniczną tego szkolenia odpowiadała szkółka roślin ozdobnych Akantus z Otynia.

– Tutaj, w Drogomilu, z racji tego, że obsadzamy taki centralny plac we wsi, wyglądający trochę jak takie małe rondo, możemy się pobawić kolorami i zastosować różne gatunki roślin o zróżnicowanych barwach, żeby to po prostu ładnie wyglądało. Ale też robimy place zabaw w dwóch sołectwach, więc tam trzeba było tak dobrać rośliny, żeby nie były miododajne i żeby nie były trujące dla dzieci – opowiadała podczas prac Ewa Radczyc, szefowa szkółki.

Trzydniowe szkolenie to dopiero początek działań dla 25-osobowej grupy uczestniczącej w projekcie. – Mamy także zaplanowane spotkanie z panią kosmetyczką, kurs makijażu, który pokaże seniorom, jak o siebie zadbać. W dalszej kolejności są także warsztaty rękodzielnicze, a w planach mamy także wizytę studyjną we wsiach na Pomorzu – wylicza kolejne działania projektowe koordynatorka działań dla bytomskich seniorów.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mariusz Pojnar

Aktualności, kronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content