Gminne święto plonów
Korowód przez wieś wraz z przepięknie wykonanymi wieńcami sołectw z terenu gminy rozpoczął święto plonów, które tym razem odbyło się w Królikowicach
– Zboża z pól uprzątnięte, tradycja więc każe dziękować Bogu za zbiory, rolnikom za niezłe plony, wspólnie się radować, świętować i konsolidować – tymi słowami tuż przed mszą otwierającą wydarzenie powitał wszystkich gości prowadzący wydarzenie Andrzej Chmielewski.
Po mszy na scenie pojawiła się Ewelina Gałąszczak z kapelą, by przywitać gości. Na scenie pojawili się wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, burmistrz gminy Jacek Sauter i przewodniczący rady Zbigniew Pazur, którzy z rąk starostów dożynek Eweliny Gałąszczak i Andrzeja Pędziwiatra otrzymali chleb. Nim podzielili się z przybyłymi mieszkańcami gminy. – W tym roku lato nie oszczędzało rolników, ale prośmy, aby panowie dzielili go równo i sprawiedliwie – zarządziła starościna dożynek.
Po niej głos zabrał burmistrz. – To dla mnie jeden z najpiękniejszych momentów w roku, kiedy mogę otrzymać i przyjąć w imieniu wszystkich mieszkańców ten wielki dar, jakim jest dożynkowy chleb. To moment, w którym mogę, powinienem i muszę podziękować wam wszystkim, którzy wykonujecie tę trudną i niewdzięczną pracę. Niewdzięczną, dlatego że w tak znacznym stopniu warunki pogodowe decydują o efekcie waszej pracy, o waszych plonach. My, miastowi, niezwiązani z rolnictwem, często nawet nie wiemy, kiedy się sieje, nie wiemy, kiedy się zbiera, ale za to wiemy, że należy się wam ogromna wdzięczność i podziękowanie – powiedział J. Sauter.
Podczas otwarcia uroczystości głos zabrał także wicemarszałek.
– Czuję się u was, ale również w okolicznych miejscowościach, zawsze bardzo dobrze. Z wielką przyjemnością przyjeżdżam do ludzi otwartych i życzliwych. Do ludzi, którzy potrafią świętować bardzo ważną dla lubuskich wsi uroczystość, jaką są dożynki. Korzystamy z owoców pracy tych ludzi, często nie doceniając ich wielkiego trudu – podkreślił marszałek Tomczyszyn.
Tuż po zakończeniu oficjalnej części rozpoczęła się zabawa przy repertuarze przede wszystkim Wierzbniczanek.
Po zakończeniu występów wyłoniono zwycięski wieniec dożynkowy. W tym roku aż trzy z nich będą reprezentowały gminę Bytom Odrzański podczas powiatowych dożynek w Otyniu.
Laureatami gminnego konkursu dożynkowego zostały Królikowice, drugie miejsce przypadło Sobolicom, a trzecie Małaszowicom.
Łukasz Gała
- Śnieżne Boże Narodzenie z Rieu i Orkiestrą Johanna Straussa - 4 grudnia 2023
- Sławski start Ósemki. Stawką był puchar burmistrza - 3 grudnia 2023
- Niszczył dla wiecznej sławy [FELIETON] - 2 grudnia 2023