Rok Grażyny Bacewicz. Przed nami koncert

110 lat od urodzin i 50 lat od śmierci Grażyny Bacewicz, patronki szkoły muzycznej w Nowej Soli – te jubileusze skłoniły szkołę do zorganizowania wielu wydarzeń kulturalnych. W najbliższą niedzielę odbędzie się też specjalny koncert w Muzeum Miejskim

W tym roku obchodzimy podwójny jubileusz: 110. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci Grażyny Bacewicz, patronki Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się już kilka wydarzeń: konkurs plastyczny dla klas 1-3, konkurs wiedzy o Bacewicz (kl. 4-6) czy koncerty polskiej muzyki. Pomysłodawczynią i koordynatorką wszystkich działań jest Natalia Ostrowska. – Nasi uczniowie lepiej zrozumieli, czym jest praca niezbędna do osiągnięcia sukcesu i rozwijania talentów, kiedy doświadczyli wysiłku potrzebnego do nauki biografii artystki lub utworu muzyki XX wieku – mówi Renata Wojtkowiak z nowosolskiej szkoły muzycznej.

Grażyna Bacewicz odnosiła międzynarodowe sukcesy. – Ponieważ kobiet w tej profesji działało niewiele, przyniosła sławę Polsce sprawiając, że pamiętano o naszej historii. Jej dorobek artystyczny to ponad 200 utworów – muzycznych i literackich. Pierwsza kompozycja pochodzi z 1924 r., dlatego liczba dzieł jest imponująca – przyznaje Wojtkowiak.

Bacewicz była skrzypaczką, pianistką, kompozytorką i pisarką. Słowem: artystką, która wiele lat twórczości poświęciła nauczaniu. Nowosolskiej szkole patronuje od 1977 r. Niedawno dzieci z naszych przedszkoli mogły usłyszeć o niej kilka słów podczas wiosennych koncertów dla najmłodszych organizowanych w ramach dni otwartych PSM. – Nasza szkoła jest przyjazna dzieciom, o czym można się będzie przekonać na naszych dniach otwartych (9-11 maja) i zajęciach muzycznej zerówki, które odbędą się w każdą środę od 3 kwietnia do 8 maja (spotkanie organizacyjne 3 kwietnia o godz. 17.00 – red.). Zachęcamy również do obejrzenia jubileuszowej wystawy na szkolnych korytarzach – fotografie ilustrują atmosferę nowosolskiej szkoły na przełomie 50 lat – zaprasza Renata Wojtkowiak.

Jubileusz patronki był również inspiracją dla pierwszego w historii PSM Konkursu Instrumentalnego im. Grażyny Bacewicz. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 3 kwietnia w szkolnym gronie, a w przyszłości, kiedy szkoła doczeka się przeprowadzki do willi Grushwitza, jej członkowie chcieliby zaprosić do udziału uczniów z sąsiednich miast.

Zwycięzcy konkursu wystąpią podczas koncertu w Muzeum Miejskim. Ten odbędzie się w najbliższą niedzielę 7 kwietnia o godz. 16.00.

Wstęp wolny. To wydarzenie uwieńczy obchody dwóch ważnych rocznic związanych z Grażyną Bacewicz.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mateusz Pojnar

Aktualności, sport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media