Rekordowy budżet przyjęty

– Po raz pierwszy w historii naszego miasta budżet przekroczył zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków kwotę 200 milionów złotych – mówił prezydent Wadim Tyszkiewicz przed rozpoczęciem głosowania nad uchwałą budżetową

Budżetowa sesja była jednocześnie okazją, aby uroczyście otworzyć świeżo wyremontowaną salę konferencyjną, która zgodnie z czerwcowym stanowiskiem rady będzie odtąd nosiła imię śp. Bożesławy Korczyk-Gizy, zmarłej w zeszłym roku wieloletniej skarbnik miejskiej. Zeszłotygodniowe obrady rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej jej pracę.

– Chcemy tym gestem podkreślić, co B. Korczyk-Giza zrobiła dla naszego miasta, jaki dała przykład wielkiej pracy w starostwie powiatowym, a potem przez lata w miejskim urzędzie – powiedział przewodniczący rady Piotr Szyszko.

Tablicę odsłoniła wnuczka skarbniczki i głos zabrał prezydent Wadim Tyszkiewicz. – Współpracę z Bożeną zaczęliśmy blisko 15 lat temu. Nowa Sól przez ten czas bardzo się zmieniła, a pani skarbnik była jednym z liderów zespołu, który do tych zmian doprowadził. Nie znam drugiej osoby, która tak jak Bożena walczyłaby do ostatnich dni o to, by być z nami, która miałaby taką chęć życia. Zostanie w sercach naszych i mieszkańców miasta – komentował W. Tyszkiewicz.

Po zakończeniu małej uroczystości i po kilku pomniejszych uchwałach rada przeszła do uchwalenia planu budżetowego na 2018 rok. Jako przedstawiciel radnych komitetu prezydenta Andrzej Sieciechowicz powiedział, że w obliczu wyczerpania się za kilka lat unijnych dofinansowań nie można nie wykorzystać tej szansy i nie zrealizować jeszcze kilku inwestycji, jak np. publiczny transport, pływalnia, ale też remont dróg na os. Fredry (dawne XXX-lecia). W imieniu kolegów i koleżanek zapowiedział, że będą oni głosować za przedstawionym im projektem budżetu, a jego główne założenia przedstawił prezydent Tyszkiewicz.

– Po raz pierwszy w historii naszego miasta budżet przekroczył zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków kwotę 200 milionów złotych. To rekordowy budżet i trudno zakładać, że szybko osiągniemy podobny, ponieważ wiąże się to z pozyskaniem wielu milinów ze środków zewnętrznych. Wpływ na jego wielkość mają nie tylko rosnące dotacje z budżetu państwa, ale przede wszystkim stale rosnące wpływy z podatków, zarówno PIT i CIT, jak i podatków od nieruchomości – mówił W. Tyszkiewicz. – Nie żyjemy chwilą, ale myślimy o kolejnych latach. Powstają nowe fabryki, a z wielu już istniejących zaraz zaczną spływać do miejskiej kasy podatki. Dzięki takiej strategii finanse Nowej Soli są bezpieczne – dodał.

Prezydent podkreślił wagę pojawienia się na strefach kolejnych inwestorów i przytoczył kilka zasad, którym kierują się ludzie pracujący w urzędzie.

– Kształtujemy dochody w oparciu o ich realne wykonanie. Wysokość podatków lokalnych jest na akceptowalnym poziomie. Nie podnosiliśmy ich ani o grosz przez 10 lat. Teraz robimy to zwiększając podatki niewiele więcej niż o stopień inflacji, bo całkowite zahamowanie też byłoby nieracjonalne – mówił W. Tyszkiewicz.

– Wydatki są zaplanowane do wysokości dochodów. Kredyty zaciągamy tylko na zadania inwestycyjne, na wkłady własne do dofinansowywanych inwestycji, nie na konsumpcję. Udział środków zewnętrznych w finansowaniu stale rośnie i w Nowej Soli niewiele już zostało do zrobienia, żeby można było powiedzieć, że jesteśmy europejskim miastem, w którym można fajnie żyć. Pieniędzmi gospodarujemy racjonalnie obracając każdą złotówkę w rękach kilka razy, zanim ją wydamy – dodał prezydent.

Według planu na koniec 2018 roku zadłużenie miasta wyniesie 50,9 mln zł – 24,9 proc. planowanych dochodów. – Niski procent zadłużenia wynika też z tego, że mamy w budżecie uwzględnione środki z programu „500 plus” oraz zewnętrzne dofinansowania. Suma zobowiązań jest bezpieczna, pozwala podejmować trudne decyzje co do zadłużania miasta. Mamy zdolność kredytową, bo w ostatnich czterech latach nie wzięliśmy ani złotówki nowych kredytów i zeszliśmy z blisko 60 do 25 proc. zadłużenia. Nabraliśmy sił i możemy robić kolejne inwestycje – deklarował W. Tyszkiewicz.

Budżet został zatwierdzony przez radę jednogłośnie.

Artur Lawrenc

Tel. 508 100 130 at a.lawrenc@tygodnikkrag.pl
Aktualności, oświata
Artur Lawrenc
Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Artur Lawrenc

Aktualności, oświata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *