Szkoła ze sztandarem

To była wyjątkowa uroczystość dla społeczności szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Soli podczas której szkole nadano nowy sztandar, który ma przypominać o tym, jak ważna w życiu każdego człowieka jest odwaga, praca i honor

Dyrektor szkoły Katarzyna Wojtkowiak powitała przybyłych na uroczystość gości.

– Pragnę zapewnić, że sztandar będzie symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły – mówiła dyrektor Wojtkowiak.
W uroczystości udział wzięli: Wadim Tyszkiewicz, wicekurator oświaty Katarzyna Pernal-

-Wydarkiewicz, przewodniczący i przedstawiciele rady miasta, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Jarosław Pilz, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i średnich, proboszcz i wikary z parafii Wniebowzięcia NMP oraz sponsorzy i rodzice, którzy ufundowali sztandar.

Stela Goławska, przewodniczą rady rodziców, odczytała akt ufundowania sztandaru: – Przekazujemy ufundowany przez radę rodziców sztandar jako symbol najwyższych wartości, honoru, tradycji, jako zobowiązanie do pełnego wypełniania obowiązków wobec ojczyzny i narodu. Chlubne tradycje naszej szkoły są powodem do zasłużonej dumy, patriotycznej postawy i wzorowej nauki.

Następnie fundatorzy sztandaru złożyli podpisy pod dokumentem i przekazali go dyrektor szkoły.

Po wprowadzeniu sztandaru przy akompaniamencie orkiestry Fermata Band przedstawiciele rady rodziców i fundatorzy wbili symboliczne gwoździe w sztandar.
– Niech prowadzi was, drodzy uczniowie, ku lepszej przyszłości, będzie symbolem godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru – zwróciła się do uczniów K. Wojtkowiak.

A oni obiecali, że tego dopilnują. – Przyrzekamy otaczać go czcią, dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, miasta i ojczyzny – podkreślili uczniowie.

Złożyli też uroczyste ślubowanie, że nauką i pracą będą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi, wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność, strzegli honoru i dobrego imienia szkoły, jednoczyli wysiłki dla dobra szkoły i ojczyzny oraz okazywali szacunek rodzicom i nauczycielom. Następnie sztandar SP3 dołączył do pocztów sztandarowych innych szkół.

Na sztandarze znajduje się portret Juliana Tuwima. Wizerunek patrona otacza wyhaftowana złotymi nićmi pełna nazwa szkoły. Na drugiej stronie jest orzeł biały w złotej koronie na czerwonym tle, a wokół znajduje się napis: Honor, Bóg, Nauka, Ojczyzna. Rozpostarte orle skrzydła symbolizują dążenie do pokonywania przeszkód. Czerwień sztandaru to symbol ofiarności i gotowości służenia ojczyźnie, nawet za wszelką cenę. Sztandar jest dla społeczności szkolnej symbolem Polski, narodu i małej ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content