Lekcja syberyjskiej historii

– Trudno sobie wyobrazić, co przeżyli Polacy, którzy musieli w jednej chwili opuścić swoje domy i udać się w straszną podróż na Syberię – podkreślali uczniowie „Nitek”, którzy wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej 79. rocznicy deportacji Polaków na Syberię zorganizowanej w ZSP 2

Szkoła od lat współpracuje z nowosolskim związkiem Sybiraków i spotyka się z jego członkami właśnie w kwietniu. – To fantastyczna lekcja historii o cierpieniu, ale i ogromnym bohaterstwie i poświęceniu Polaków, dzięki którym dziś możemy się cieszyć wolną i wspaniałą ojczyzną – mówił na rozpoczęciu dyrektor „Nitek” Daniel Lesiewicz.

W uroczystości obok uczniów i nauczycieli wzięli udział licznie zgromadzeni Sybiracy z prezes Danutą Cygan i Edwardem Daszkiewiczem na czele. Ze spotkania płynął jasny przekaz, że zesłanie Polaków to synonim cierpienia i śmierci, ale również heroizmu i determinacji w walce o wolność i przetrwanie na „nieludzkiej ziemi”.

– Dziękujemy Sybirakom za tak liczne przybycie do naszej szkoły oraz naszym uczniom, którzy przygotowali tę uroczystość. Wspaniałą prezentację, która poruszyła gości, zmontował Jacek Fijołek, nauczyciel niemieckiego i informatyk ZSP nr 2. Ukazywała brutalność stalinowskich władz w stosunku do Polaków wywożonych w nieludzkich warunkach na Sybir – relacjonuje Renata Mazurek odpowiedzialna za przygotowanie uroczystości.

– Sybiracy mile nas zaskoczyli krótkim, ale wzruszającym programem artystycznym, który był dla nas niespodzianką, a dla młodzieży żywą lekcją historii. Społeczność szkolna, która brała w tym udział, stanęła na wysokości zadania – chłonęła każde słowo wystąpień – dodaje.

Koło sybiraków w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyło ZSP nr 2 okolicznościowy medal i książkę będąca zapisem autentycznych doświadczeń Sybiraków z naszego regionu – „Zielonogórscy Sybiracy”.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *