Czerwony alarm trwa. Arka i Odra dalej zagrożone spadkiem [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Arka Nowa Sól, i Odra Bytom Odrzański przed ostatnią kolejką IV ligi muszą liczyć się ze spadkiem. Odra wygrała u siebie w sobotę wojnę ze Spójnią i ją przeskoczyła w tabeli. Arka przegrała w Przybyszowie 4:3. Korona Kożuchów zremisowała z Przylepem 3:3. Ostatnia, 30. kolejka to jedna wielka niewiadoma

Odra Bytom Odrzański – Spójnia Ośno Lubuskie 3:2 (1:0)

Bramki: Gawlik 10’, Wróbel 57’, Maciej Konsewicz 58’

Odra: Tyźlik – Chłopowiec, Borowiecki, Lewandowski (85’ K. Konsewicz), Loboda (ż)(78’ Kozłowski), Dziubański, Maciej Konsewicz (ż), Wróbel, Kostrzewa (ż), Karbowiak, Gawlik (64’ Wojtkowiak)

Dla Odry trzy punkty w tym meczu były niezbędne. „Trzeba się ratować” – mówił nieustannie Gajos w „Żółtym szaliku”. On, żeby „się ratować”, pił wódkę. Bytomianie musieli wygrać ze Spójnią. Łatwo nie było, szczególnie w końcówce.

W 9. minucie dośrodkowanie z rogu Dziubańskiego, główkuje nad bramką Borowiecki. Ale już minutę później podopieczni Henryka Mazurkiewicza prowadzili 1:0. Dziubański wrzucał z prawej strony, zgrał piłkę Mykyta Loboda, a idealnie z lewej nogi po długim słupku wsadził ją Tomasz Gawlik, chłopak 18-letni, który zadebiutował w pierwszej jedenastce Odry. Grał bez kompleksów, strzelił gola. Debiut marzenie!

W 21. aktywny Dziubański zwiódł kryjącego, zza 16 metrów uderzył obok bramki. W 35. Loboda centrował z prawej flanki, Konsewicz poszedł wślizgiem, deską przeniósł piłkę nad celem. To była dobra sytuacja, by podwyższyć na 2:0.

Spójnia grała słabo. Nie potrafiła zagrozić bramce Tyźlika w żaden sposób.

No ale jak goście nie mogli znaleźć sposobu na gospodarzy, to Odra sprezentowała im bramkę. 54. minuta, deszcz leje strumieniem, do wybicia piłki szykuje się Tyźlik. Wybił ją tak niefortunnie, że poślizgnął się na mokrej murawie, futbolówka trafiła do Krawczyka, który lekkim strzałem dał przyjezdnym remis. Piłka katulała się powolutku, a serca kibiców Odry zamarły.

Zespół z Bytomia zaczął gonić, bo ten mecz musiał po prostu wygrać. W 56. strzał Lewandowskiego zbił obrońca, a gdyby nie to – niechybnie byłoby 2:1. Odetchnęliśmy minutę później. „Lewy” przedarł się – a jakże – lewą stroną, wrzucił idealnie do Wróbla, który wolejem dał Odrze ponownie prowadzenie.

Kapela Mazurkiewicza poszła za ciosem. W 58. minucie Wróbel dograł w szesnastce do Macieja Konsewicza, ten przyłożył nogę i było 3:1.

Pod wiatą koło szatni czuć było już zapach grilla, który zawsze jest wonią święta. Za wcześnie.

Bo końcówka meczu była nerwowa, z karnego na 3:2 trafił Dura. Odra na szczęście dowiozła wynik do końca i zainkasowała komplet punktów.

Jak teraz wygląda sytuacja w dołach IV ligi? Bytomianie wyprzedzili Spójnię i Arkę, która przegrała z Dębem 4:3 (trzy gole Ajrysia). Mają tyle samo punktów co zespół z Nowej Soli, lecz lepszy bilans bramek. I Arka, i Odra mogą jeszcze spaść. A dokładnie jedna z tych ekip. Dużo zależy od wyniku Stilonu Gorzów w III lidze. W ostatniej kolejce gorzowianie zagrają z Miedzią II Legnica – oba zespoły mają tyle samo punktów. Pozostaje trzymać kciuki za Stilon i za wyniki nowosolan i bytomian w sobotę. Arka gra u siebie z Przylepem, Odra na wyjeździe z Wartą, która już awansowała…

Wszystko wyjaśni przyszły weekend.

Ale, ale – grała też w sobotę Korona Kożuchów, nasz trzeci czwartoligowiec. Kożuchowianie zremisowali w Przylepie 3:3. Na listę strzelców wpisali się Adamowski, Żak i Koszelowski.

Trzeba odnotować też spadek LKP Stypułów z klasy A, mimo heroicznej walki tej drużyny wiosną. Stypułowianie przegrali w ostatni weekend z Lubięcinem 3:2.