Judo: Losiak Wicemistrzem Polski!

Zawodnikowi Olimpu niewiele zabrakło do złota na turnieju mistrzowskim młodzików w judo. – Srebrny medal to efekt ciężkiej kilkuletniej pracy – podkreśla Dariusz Giedziun, trener Pomarańczowych

Mistrzostwa Polski Młodzików w judo odbyły się w Rybniku w ub. weekend. Pojechali tam najlepsi zawodnicy wyłonieni z eliminacji regionalnych i turnieju Warsaw Open. Olimp Nowa Sól, klub przy „Nitkach”, wysłał czterech judoków.

Szymon Markowski w +81 kg po trzech walkach zajął dziewiąte miejsce. Mikołaj Ladra (46 kg) odpadł po pierwszej walce. Największego pecha miał Hubert Ratajczak (38 kg). – Medal uciekł w wyniku kontuzji przeciwnika, który nie stawiając się do kolejnej walki dał wygraną zawodnikowi, z którym Hubert wcześniej wygrał. O miejscu na podium zadecydowały małe punkty. Hubertowi uciekł brązowy medal i finalnie zajął czwarte miejsce – mówi Dariusz Giedziun, trener Pomarańczowych.

Ale prawdziwym hitem jest występ Norberta Losiaka! On zmienił kategorię wagową z 73 na 81 kg. Na zawodach miał pięciokilogramową niedowagę, to mogło robić różnicę. Trafiał w Rybniku na wymagających oponentów, ale pokonywał ich przed czasem i w finale spotkał się z Jakubem Bogdaniukiem z UKS Halinów. – Ten finał kosztował wiele wysiłku. Obaj zawodnicy prezentowali dobre przygotowanie taktyczne i techniczne. Przeciwnik Norberta wykorzystał mały błąd i rzucił na dwa wazari. W ubiegłym roku w Mistrzostwach Polski Młodzików Norbert wywalczył brązowy medal. W tym roku doszedł do finału zdobywając Wicemistrzostwo Polski. Kilka lat ciężkiej pracy pozwoliło zakończyć grupę wiekową młodzika dwoma medalami. Norbert i Szymon przechodzą do juniora młodszego i mam nadzieję, że ich starty w starszej grupie wiekowej przyniosą kolejne sukcesy. Hubert i Mikołaj jeszcze rok pozostają w młodzikach. Mamy teraz chwilę na analizę walk, eliminację minusów i weryfikację przygotowań. Cieszę się, że jako klub z Mistrzostw Polski 2018 w każdej grupie wiekowej – począwszy od młodzika poprzez juniora młodszego i juniora – wywalczyliśmy medale – uśmiecha się Giedziun.

Przed Olimpem teraz kilka startów w juniorach mł., juniorach i kat. dzieci. No i podsumowanie pracy w całym roku.