Arka zrobiła turnieje dla dzieci. Nie była zbyt gościnna!

Nie chodzi o przyjęcie przyjezdnych drużyn, bo to było jak najbardziej w porządku, ale o czysto piłkarskie sprawy. W sobotę w turnieju młodzików dwa zespoły z Nowej Soli były w finale, dzień później w kategorii orlika Arka zajęła drugie miejsce. – Stawiamy na to, żeby dzieci jak najwięcej grały. Dla chłopców takie turnieje są testami umiejętności, a jednocześnie dobrą zabawą – mówi Mateusz Reus z Arki Nowa Sól

Turnieje organizowane przez Arkę rokrocznie w okresie zimowym stały się już tradycją.

W sobotę w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Botanicznej na parkiet wybiegły zespoły młodzików. Grały drużyny: Arka I i Arka II Nowa Sól (ich trenerami są Beniamin Żółtak i Rafał Galas), Korona Wschowa, Dąb Przybyszów, Sprotavia Szprotawa, Promień Żary, Akademia Piłkarska Macieja Murawskiego Falubaz Zielona Góra i Pogoń Świebodzin – łącznie, jak łatwo policzyć, osiem kapel.

Najpierw odbyły się rozgrywki w grupach, później zespoły rywalizowały o poszczególne miejsca na koniec. Jeden mecz trwał 12 minut. Łącznie na parkiecie umiejętności – i to niemałe! – pokazało około 80 młodych sportowców.

W meczu o siódmy plac AP MM Falubaz pokonała Pogoń 3:0; piąte miejsce zdobyła Korona Wschowa – w regulaminowym czasie gry zremisowała z Dębem 0:0, by w karnych zwyciężyć 2:1. Brązowy medal w turnieju młodzików zdobyli piłkarze ze Szprotawy. Bramki zobaczyliśmy w tym meczu dopiero w serii jedenastek, lepiej wykonywali je szprotawianie i wygrali z Promieniem 2:0.

Finał był nowosolski – Arka I zagrała z Arką II. Ten mecz to kolejna dawka dramaturgii, znowuż bramki zobaczyliśmy, ale tylko w rzutach karnych. Precyzyjniejsza w ich wykonywaniu była Arka II i to ona sięgnęła po zwycięstwo w całym turnieju. Brawo!

Minimalnie gorsi

W niedzielę przyszedł czas na turniej orlików. W nim z kolei w szranki stanęły drużyny: dwie Arki Nowa Sól, Sprotavia Szprotawa, Modrzew Modrzyca, AP MM Falubaz Zielona Góra, Promień Żary, Czarni Żagań i Dąb Przybyszów. Podobnie jak dzień wcześniej najpierw podzielono te zespoły na grupy, później nastąpiły dalsze rozstrzygnięcia.

Ostatecznie siódme miejsce zajęła Arka II. Pokonała orliki z Żagania 2:0. Piąty plac dla Modrzewia – po remisie 1:1 były jedenastki, 4:3 zwyciężyła młodzież z Modrzycy. Najniższy stopień podium przypadł w udziale szprotawianom, którzy pewnie 4:1 wygrali z Dębem.

Mnóstwo emocji dostarczył finał turnieju, w którym AP MM pokonała pierwszą Arkę 3:2.

Każdy zespół podczas dwóch turniejowych dni dostał dyplom i medale, pierwsze trzy ekipy również puchary. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku – rodzice dzieciaków zorganizowali bufet.

– Bardzo nas cieszy, że tak poradziły sobie nasze zespoły, ale to nie jest dla nas tak naprawdę najważniejsze – podkreśla Mateusz Reus z Arki Nowa Sól. – Jako klub dalej chcemy przede wszystkim stawiać na szkolenie młodzieży. Stawiamy na to, żeby dzieci jak najwięcej grały. Dla chłopców takie turnieje są testami umiejętności, a jednocześnie dobrą zabawą. Bardzo chcielibyśmy dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku. Wcześniej zorganizowaliśmy też turniej wewnętrzny dla skrzata i żaka, wtedy wzięło w nim udział 40 dzieciaków. Już 2 lutego przed nami wewnętrzny turniej trampkarzy, 10 lutego zagramy kolejny turniej dla kategorii żaków, na który zaprosimy lokalne drużyny, a 23 lutego powalczą juniorzy młodsi i starsi. Warto dodać, że jako trenerzy grup młodzieżowych staramy się podnosić swoje kwalifikacje dla naszych zawodników; pomagamy młodszym kolegom w trenerce – przykładem jest choćby Mateusz Wykocki, który chce w przyszłości trenować młodzież i już teraz, jako 19-latek, jest asystentem w jednej z grup – dodaje Reus.

Młoda Arka zagra niedługo również m.in. w dwóch turniejach charytatywnych organizowanych przez MOSiR Kożuchów – będziemy jeszcze szerzej o nich pisać. Młodziki pojadą także do Bobrowic.

Krzysztof Rojek, prezes Arki: – Chcemy robić jak najwięcej tego typu turniejów. Oprócz tych, które sami organizujemy, będziemy uczestniczyć też w wyjazdowych. W lutym jedziemy do Żar i Krosna Odrzańskiego, a w marcu do Nowej Rudy na turniej pamięci Radka Druciaka. Na pewno będą kolejne zaproszenia.

Turniej Jacka Adamczaka

W niedzielę 24 lutego ma odbyć się I Turniej im. Jacka Adamczaka. Arka chce upamiętnić przedwcześnie zmarłego trenera grup młodzieżowych i takim wydarzeniem oddać mu hołd. – Chcemy uhonorować Jacka, to jest trener, który długo pracował z naszą młodzieżą. Turniej odbędzie się w kategorii młodzika, postaramy się zaprosić jak najsilniejsze zespoły – zapowiada Krzysztof Rojek.

„Tygodnik Krąg” objął turniej patronatem medialnym.