Puchar Polski: Znowu 5:2, tyle że dla Arki

Cztery dni po klęsce w lidze u siebie z Tęczą Arka miała szansę na rewanż w 1/8 Pucharu Polski. Wykorzystała ją w każdym calu. Zespół w tym meczu poprowadził Bogumił Potażnik, asystent zwolnionego trenera Kopernickiego. Korona Kożuchów odpadła z pucharu po meczu z Promieniem

Arka Nowa Sól – Tęcza Krosno Odrzańskie 5:2 (0:1)

Bramki: Zawojek 49’ i 64’, Nitka 59’, Romaszko 67’ i 71’

Arka: Wykocki (46’ Stankiewicz) – Rytwiński, Pojnar, Reus (76’ B. Stankiewicz), Rozynek (46’ Lewandowski), Walter, Nazar (56’ Kieroński), Wilczyński, Romaszko (76’ Pałka), Zawojek, Nitka

Mecz ligowy z Tęczą w sobotę 6 marca nie wróżył dobrze przed pucharem. Nowosolanie przegrali w złym stylu 2:5. Na początku tygodnia ze stanowiskiem pożegnał się trener Grzegorz Kopernicki. Arka była rozbita, niepewna przyszłości i trudno było z nadzieją patrzeć na środowe spotkanie.

Mimo tego w pierwszej połowie graliśmy całkiem nieźle, nasi stworzyli sobie kilka idealnych szans na to, by wyjść na prowadzenie. Dariusz Nazar nie wykorzystał sytuacji sam na sam, Patryk Zawojek co prawda dwie bramki strzelił, tyle że dwie nieuznane – najpierw był spalony, później pomógł sobie przy przyjęciu ręką.

Arka miała więcej z gry, ale to goście strzelili na 1:0. Po rogu głową otworzył wynik Marcin Piec. Hubert Babicz mógł podwyższyć na 2:0, tak się nie stało. W 39. Gracjan Walter miał doskonałą szansę na wyrównanie, ale w zęby jego strzał złapał Kamil Duchnowski.

Zespół z Nowej Soli na drugą część wyszedł odmieniony, z pazurem, pewny tego, że śmiało może pokonać Tęczę i awansować dalej. Już w 49. minucie Zawojek trafił na 1:1. 10 minut później jest jeszcze lepiej! Arka strzela na 2:1, zza szesnastki przymierzył Piotr Nitka. W 63. solowo poszedł Zawojek i uderzył tuż obok bramki, ale minutę później już się nie pomylił. Tym samym prowadziliśmy 3:1.

To nie koniec koncertu w drugiej połowie. W 67. Jan Romaszko minął bramkarza, dołożył do pustej i po raz pierwszy wpisał się na listę strzelców w tym meczu. Drugi raz zrobił to w 71.

Tęcza na deskach. Wiedziała, że już się nie podniesie. Strzeliła jeszcze na 5:2, ale to Arka zameldowała się w ćwierćfinale PP lubuskiego szczebla.

– Stawka tego meczu była inna dla obu drużyn – mówi Bogumił Potażnik, który poprowadził Arkę w meczu pucharowym. – Tęcza jest spokojna o ligowy byt, nastawiona na prestiżowe rozgrywki Pucharu Polski. Nasza sytuacja jest ogólnie znana, do tego w głowach mieliśmy wynik potyczki z soboty. Jako grupa odbyliśmy szczerą rozmowę przedmeczową, w której zawodnicy musieli jak najszybciej wyrzucić z głów obciążenie związane z osiągnięciami w meczach ligowych. To są naprawdę fajni ludzie, posiadający umiejętności piłkarskie. Zmieniliśmy delikatnie ustawienie, które w początkowej fazie meczu dopiero się gdzieś docierało. Wypracowaliśmy dużo sytuacji bramkowych, które notorycznie marnowaliśmy. Prosty błąd przy stałym fragmencie gry kosztował nas utratę bramki.

Ale w przerwie trener Potażnik widział dużą determinację w oczach zawodników: – Nie było jakichkolwiek wzajemnych pretensji odnośnie do niewykorzystanych szans w pierwszej połowie. Wspólne podpowiedzi i sugestie pozwoliły na tak wspaniałą drugą odsłonę meczu. Piłka cieszyła zawodników, a strzelone bramki na pewno oko kibica. Naprawdę ogromny szacunek dla chłopaków i podziękowania za ten mecz.

Korona Kożuchów w PP zmierzyła się na wyjeździe z Promieniem Żary. Podopieczni trenera Michała Kowbela musieli uznać wyższość gospodarzy – przegrali 0:1 i pożegnali się z pucharem.

Kolejna runda rozgrywek odbędzie się 8 maja. W poniedziałek 15 kwietnia dowiemy się, z kim zagra Arka.