Trzy „zaczarowane” miejsca w bibliotece
W czytelni głównej stoi szafa, w której specjalnie wyeksponowaliśmy dla odwiedzających najstarsze książki pochodzące z naszych zbiorów. Najbardziej dumni jesteśmy z dwóch tytułów – ,,Poezye Adama Mickiwicza” z 1833 (nowe, pomnożone i zupełne wydanie) z portretem autora i dwiema rycinami oraz ,,Pisma Adama Mickiewicza” (wydanie zupełne, paryskie) z 1861 r. Oprócz tego szczególną uwagę waro zwrócić na ,,Życie polskie w dawnych wiekach”, które ongiś napisał Władysław Łoziński, wydanie trzecie ilustrowane nakładem H. Altenberga we Lwowie z 1912 r, fascimile Codex Aureus Gnesnensis, czyli rękopisy – insygnia Monarchii Polskiej w XI wieku, ,,Dzieje Polski w streszczeniu” Józefa Dąbrowskiego z 1919 r. z tablicą chronologiczną, wykazem urzędów, sądownictwa, podziału administracyjnego, kościelnego, politycznego, urządzeń skarbu i wojskowości Rzeczypospolitej oraz 12 mapami, ,,Psałterz Dawidowy” w przekładzie Jana Kochanowskiego, ,,Książę Józef Poniatowski” Szymona Askenazego z 1913 r. (wydanie jubileuszowe ozdobione 152 rycinami), ,,Pisma Zygmunta Krasińskiego” które wydał, objaśnil i wstępami poprzedził Józef Kallenbach, ,,Pan Balcer w Brazylii” Maryi Konopniciej, ,,Za frontem” Władysława St. Reymonta z 1919 r., ,,Giaur – ułamki powieści tureckiej z lorda Byrona (1835 r.) i ,,Czy umarli żyją?” Pawła Heuze, książka napisana w 1921 r. Jest to tzw. ankieta o stanie nauk metapsychicznych. Na końcu tej książki ktoś odręcznie czerwonym atramentem napisał: ,,Kto sądzi, że ta książka jest b. durna, niech tu złoży swój podpis”. Dwie osoby się odważyły i swój podpis złozyły. Niestety, są nieczytelne.
Tuż obok szafy ze ,,starociami” znajdziecie półki z ,,Książkami pięknie wydanymi”. Naprawdę warto tu przyjść, otworzyć te wydawnicze ,,cudeńka” i w spokoju je obejrzeć. Przede wszystkim nasze oczy ucieszą kolorowe albumy z malarstwem, (,,Siudmak”, ,,Michał Anioł”, ,,Leonardo da Vinci”), z archiwalnymi zdjęciami (,,Blaski i nędze życia w PRL”, ,,10 lat Grand Press Photo”, ,,Fotoplastikon” Jacka Dehnela), zdjęciami współczesnymi (,,Cuda natury, czyli zachwycające miejsca świata” czy ,,Wielka księga mody”) i grafikami i rycinami (,,Gdańsk w dawnych rycinach” czy ,,Ludowe obrazy drzeworytnicze”). Są tu też pięknie wydane książki o Miłoszu, Norwidzie, Chopinie, z wierszami Wisławy Szymborskiej i ,,Malowany ptak” Jerzego Koisńskiego.
Młodszych zapewnie zainteresuje ciekawie wydana pod względem edytorskim pozycja ,,Hobbit w malarstwie i grafice” J.R.R Tolkiena. Pyszne!
Obok głównej czytelni, w czytelni regionalnej, znajdziecie za to półki, na których stoją książki autorów, których u siebie – w Galerii pod Tekstem – gościliśmy. Każda z nich jest podwójnie cenna, bo zawiera na pierwszych stronach sympatyczny wpis i autograf autora. Mamy więc podpisy Krystyny Sienkiewicz, Leopolda Tyrmanda, Marka Krajewskiego, Zbigniewa Mikołejki, Jacka Inglota, Antoniego Libery, Marka Sikorskiego, Conrado Moreny, Aleksandry Seghi, Eryka Krasuckiego.
Cezary Siciński
- Historia Nowej Soli: Muszę odejść, ale wrócę - 18 kwietnia 2024
- Nowa Sól: Historia z szyldu - 6 kwietnia 2024
- Marek Grzelka: Póki my, żyjemy [REPORTAŻ Z GRANICY POLSKO-UKRAIŃSKIEJ] - 26 marca 2022