Pomaganie jest na fali

– Zależy nam na dotarciu do wszystkich, którzy przez stowarzyszenia, fundacje czy kluby w formie wolontariatu są aktywni na terenie naszego miasta – mówi sekretarz urzędu miasta Natalia Walewska-Wojciechowska zapraszając do udziału w forum organizacji pozarządowych

– Inicjatywa organizacji forum była oddolna. Z pomysłem zgłosiła się do nas Nowosolska Paczka, natomiast potrzebę zebrania w takiej formie i na taką skalę całego środowiska organizacji pozarządowych odczuwaliśmy już od dawna – mówi Natalia Walewska-Wojciechowska, sekretarz urzędu miasta w Nowej Soli.

– Od dawna uważaliśmy, że brakuje możliwości, żeby w większym gronie usiąść i jako ludzie różnych organizacji porozmawiać i poznać się. Drugim powodem jest chęć dotarcia do firm, z którymi chcemy współpracować, by te naszymi rękami włączyły się w pomaganie. Zanim jednak usiądziemy do stołu z nimi, musimy poznać język biznesu i dowiedzieć się, jak z nimi rozmawiać, żeby zechcieli poświęcić na ten cel przede wszystkim swój czas i ludzi – uzupełnia Magdalena Orwat z NP.

Wraz ze stowarzyszeniem za organizację forum odpowiada też Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Taki duet to z jednej strony stowarzyszenie znające lokalne środowisko organizacji, a z drugiej – zewnętrzny operator z dużym doświadczeniem w tego rodzaju przedsięwzięciach.

– Poprowadzimy część warsztatową, natomiast w szerszym kontekście podzielimy się swoim doświadczeniem – organizacją takiego forum od ośmiu lat w Słubicach i od dwóch w Zielonej Górze – mówi Adam Szulczewski, członek fundacji. – Po tych latach wiemy już, że długofalowo fora przynoszą pozytywne efekty. Organizacje mają nowe pomysły, wprowadzają korzystne zmiany i realizują to, co początkowo mogło się nawet wydawać mrzonką. Cieszę się, że będziemy mogli zapoczątkować ten proces w Nowej Soli – dodaje.

– Forum ma formułę otwartą, bo zależy nam na dotarciu do wszystkich, którzy przez stowarzyszenia, fundacje czy kluby w formie wolontariatu są aktywni na terenie naszego miasta. Chcemy budować platformę współpracy do wymiany doświadczeń i szukania rodzajów wsparcia. Chcemy też poznać oczekiwania organizacji i pośredniczyć w dialogu między nimi – wyjaśnia sekretarz.

Forum będzie miało formę warsztatów i moderowanych przez fachowców rozmów stolikowych, które będą podzielone na kilka tematów dotyczących działalności społecznej i pozyskiwania wsparcia. Wnioski z forum – powstałe w postaci tzw. bazy myśli – mają się namacalnie przełożyć na kolejne działania zmierzające do szeroko pojętego pomagania organizacjom pozarządowym.

– Rozsyłamy zaproszenia do zarejestrowanych podmiotów, natomiast osoby zachęcone do udziału w forum, które nie otrzymają zaproszenia, również mogą wziąć w nim udział. Warunkiem jest wcześniejsza rejestracja, a informację o tym, jak należy to zrobić, można znaleźć na stronie internetowej miasta i jego profilu na Facebooku – mówi rzecznik prasowa urzędu Ewa Batko.

Wisienką na torcie forum będzie wizyta Szymona Hołowni, doświadczonego działacza społecznego, który prowadzi fundację i podzieli się swoimi doświadczeniami w działaniu na rzecz innych z uczestnikami spotkania.

– W tej części wezmą udział przede wszystkim zarejestrowani uczestnicy forum. Natomiast jeśli na kilka dni przed 22 października będziemy mieli informację o wolnych miejscach, wówczas na samo spotkanie z Szymonem Hołownią zostaną udostępnione darmowe wejściówki, które będzie można odbierać w NDK. Zachęcamy do szukania tej informacji około 16-17 października – podkreśla E. Batko. – Ostatnią możliwością zobaczenia się z panem Szymonem, już bez wejściówek, będzie czas po forum, kiedy będzie on sprzedawał i składał autografy na swojej książce.

Szczegóły (w tym pełen harmonogram) na temat forum można znaleźć na miejskiej stronie internetowej.

Pomaganie jest na fali
Nowosolskie forum organizacji pozarządowych – 22 października w Nowosolskim Domu Kultury

Rejestracja uczestników rozpocznie się o godz. 15.30, a forum wystartuje o godz. 16.00.

Na początku na sali widowiskowej NDK omówiona zostanie rola organizacji pożytku publicznego (tzw. NGOsy).

Między godz. 16.30 a 17.40 w sali konferencyjnej przeprowadzone będą moderowane rozmowy stolikowe w tematach: współpraca organizacji z miastem; problemy społeczne, w których pomagać mogą NGOsy; problemy samych NGOsów; współpraca organizacji z biznesem.

17.40-18.00 – to czas na podsumowanie wniosków z warsztatów (ponownie sala widowiskowa), a o godz. 18.30 rozpocznie się godzinne wystąpienie Szymona Hołowni.

Szczegóły na www.nowasol.pl.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Artur Lawrenc

Aktualności, oświata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content