Janosiki z Kożuchowa

Kierpce Maryny, Zawiany Pyzdra, Bedzies Kwicoł – pod tymi tajemniczymi nazwami kryją się dystanse, z którymi musieli sobie radzić uczestnicy „Zimowego Janosika” w niedzielę 26 lutego.

Ten rozgrywany w Niedzicy ultramaraton jest biegowym świętem, chętni mają do dyspozycji trzy dystanse: 10, 20 i 46 km. Z tym ostatnim postanowili zmierzyć się zawodnicy „Świata Maratończyka” z Kożuchowa – Marian Rutkowski i Jarosław Wardyński.
Startowali spod bramy zamku w Niedzicy o godzinie 7:00. Kiedy ogląda się galerie zdjęć z tego biegu, można oszaleć od oszałamiająco pięknych okoliczności przyrody. Te trasy są po prostu bajeczne.

Ale oglądanie widoków to jedno, a 46km „Bedzies Kwicoł” to drugie. Jarosław Wardyński dystans 46km pokonał w czasie 6:08,41 zajmując 210. miejsce w open. Marian Rutkowski ten dystans pokonał w sześć godzin, 37 minut i 24 sekundy, w klasyfikacji generalnej ujęty został na 263. miejscu, a w kategorii Weteranów dało mu 16. miejsce. Bieg na dystansie 46km zakończyło łącznie 346 zawodniczek i zawodników.
Marek Grzelka

Na zdjęciu Marian Rutkowski na trasie biegu (fot. Wiktor Bubniak/za zgodą organizatora biegu)