Ciemno, prawie noc w Arce [ZDJĘCIA, WYNIKI, IDZIEMY NA MECZ]

Pod koniec pierwszej połowy wydawało się, że jest dobrze: wyrównujemy na 2:2 i po czerwonej dla bramkarza Tęczy drugą część rozegramy w przewadze. Ale Arka tego nie wykorzystała. Skończyło się katastrofą. Na początku tygodnia z posadą pożegnał się trener Grzegorz Kopernicki

Arka Nowa Sól – Tęcza Krosno Odrzańskie 2:5 (2:2)

Bramki: Zawojek 36’, Walter 43’ (k)

Arka: Krajewski – Rytwiński, Reus, Lewandowski (ż)(46’ Kubiak (ż)), Rozynek, Walter, Wilczyński (cz), Romaszko (74’ Nazar), Zawojek, Kieroński (ż), Nitka (66’ Pojnar)

W poprzedniej kolejce nowosolanie przegrali z Falubazem 0:2, ale zagrali naprawdę całkiem niezły mecz. Teraz czekał ich kolejny trudny sprawdzian – potyczka z wiceliderem IV ligi.

Zaczęło się koszmarnie. Już w 3. minucie poszła wrzutka z rogu, sędzia odgwizduje rzut karny dla Tęczy po zagraniu ręką Gracjana Waltera. Do piłki podszedł Radosław Rakociński i wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Niedługo później Patryk Zawojek był bliski wyrównania, ale obronił jego strzał Kamil Duchnowski.

W 16. minucie wrzucał Paweł Wilczyński, w szesnastce gości niepilnowany był Simon Rytwiński – ładnie się złożył do uderzenia, ale trafił nieczysto w piłkę i ta prześlizgnęła się po poprzeczce. Minutę później Paweł Cierech dryblował z prawej strony, zszedł na lewą nogę i uderzył, na szczęście dla nas górą był Przemysław Krajewski, który nie po raz ostatni w tym meczu uchronił Arkę przed stratą gola. W 36. Walter zagrał bardzo dobrą prostopadłą piłkę do Zawojka, napastnik Arki minął Duchnowskiego i dał nowosolanom remis.

Chwilę potem Krajewski znowu wyciąga nas z opresji, ale co z tego, skoro za moment goście strzelają na 2:1. Autorem bramki Marcin Piec. Ważne jest to, że Arka potrafiła błyskawicznie odpowiedzieć. W polu karnym sfaulował Duchnowski, za co wyleciał z boiska, a jedenastkę na gola zamienił w 43. minucie Walter.

Tak zakończyła się pierwsza część. Kibice mogli się spodziewać, że Arka w drugiej połowie przydusi, zepchnie Tęczę głębiej do defensywy, że zacznie oddawać więcej strzałów z dystansu, bo krośnianie nie mieli rezerwowego bramkarza i w bramce po czerwonej kartce Duchnowskiego musiał stanąć zawodnik z pola. Tak, mogliśmy się spodziewać takiego obrazu gry, ale on taki nie był.

Bo w drugich 45 minutach wszystko się posypało.

W 67. dostajemy na 2:3. Strzelił Cierech, jedna z najjaśniejszych postaci sobotniego meczu. Nie potrafiliśmy sobie w tym fragmencie stworzyć klarownych sytuacji, by po raz trzeci wyrównać. Z dystansu uderzali Walter i Adam Pojnar, bronił bramkarz. Na domiar złego w 80. minucie stan obu armii się wyrównuje – faulem przed naszym polem karnym musiał ratować sytuację Wilczyński i zapłacił za to czerwoną kartką. W 84. prosty błąd Rytwińskiego, sam na sam wyszli goście, ale niebezpieczeństwo zażegnał Krajewski.

Co prawda zobaczyliśmy jeszcze w tym meczu dwie bramki, ale obie dla przyjezdnych. Najpierw wynik na 4:2 podwyższył w 88. minucie Przemysław Maciąg, a strzelanie zakończył przepięknym golem Cierech w doliczonym czasie gry.

– Nie mam słów, naprawdę nie wiem, co powiedzieć – komentował tuż po meczu Grzegorz Kopernicki, były już trener Arki. – Myślę, że czerwona kartka dla nich tak naprawdę bardzo nam zaszkodziła. Rozmawialiśmy w szatni, żeby z chłodną głową wyjść na drugą połowę, utrzymywać się długo przy piłce, gdzieś poszukać sytuacji, ale za bardzo wszyscy się rozluźniliśmy. I w drugiej połowie nasza gra nie wyglądała już dobrze. Na siłę, za szybko chcieliśmy konstruować akcje i to nie wyglądało tak, jak miało. Do tego nadziewaliśmy się na ich kontry.

Według trenera Kopernickiego kluczowa była trzecia bramka dla Tęczy: – Po niej już nasze morale całkowicie spadło i zawodnicy nie wierzyli, że zdołamy cokolwiek zrobić.

– Widmo spadku coraz bardziej zagląda w oczy?

– Tak, tabela pokazuje wszystko. Zobaczymy, przed nami jest jeszcze trochę meczów, ale one nie będą należały do łatwych. Trudno, jeśli zasługujemy na spadek, to spadniemy – to jest piłka nożna, sport. Ciężko cokolwiek wyrokować – zaznaczał Kopernicki.

Mimo pięciu wpuszczonych bramek jedną z jaśniejszych postaci w Arce był bramkarz Przemysław Krajewski. – To nie tak miała wyglądać nasza gra – przyznał po trzech wiosennych meczach Krajewski. – Musimy się bić o utrzymanie, a przed sezonem chcieliśmy walczyć o minimum środek tabeli albo o piąte-szóste miejsce. Sami nie wiemy, z czego to wynika. Graliśmy jednego więcej, zamiast w drugiej połowie spokojnie rozegrać ten mecz, tracimy kolejną bramkę, a później zawodnika po czerwonej kartce. Trudno to wszystko wytłumaczyć. Teraz wszystkie mecze, które przed nami, będą ciężkie. Staram się nie dopuszczać myśli o spadku do okręgówki. Walczymy do końca, są szanse na utrzymanie, ale trzeba chcieć i pokazać te chęci na boisku, a nie że my gadamy w szatni twardo, a na mecz wychodzimy jak – za przeproszeniem – panienki i dostajemy bramki z niczego.

W poniedziałek wieczorem zebrał się zarząd Arki. Trener Kopernicki pożegnał się z zespołem. Tymczasowo jego rolę przejął Bogumił Potażnik, dotychczasowy asystent Kopernickiego.

***

Korona Kożuchów ma się z czego cieszyć po sobocie. Podopieczni trenera Michała Kowbela pokonali 1:0 na wyjeździe Carinę Gubin. Jedyną bramkę dla nas strzelił Maciej Grochowski. Teraz zagramy w IV lidze z Falubazem Zielona Góra, a wcześniej – w środę – w pucharze z Promieniem na wyjeździe.

W Bytomiu Odrzańskim nastroje gorsze. Odra grała z ostatnią Szprotawą. Przegrała na wyjeździe 0:1. Zawodnicy trenera Tomasza Skrężyny rozegrają w następnej kolejce mecz ze Spójnią Ośno Lubuskie.