Wirtualne i realne starty, pomoc, problemy sportowców przez pandemię [PODSUMOWANIE, CZĘŚĆ 3.]

2020: Co wydarzyło się w naszym sporcie w maju i w czerwcu?

MAJ

Kontynuujemy opowieść o wirtualnym sporcie. Klub Biegowy Wikon organizuje wirtualny – a jakże – trening w Święto Konstytucji 3 Maja. Cel: manifestacja patriotycznej dumy, ale i pomoc nowosolskiemu szpitalowi. – Jesteśmy wdzięczni medykom za ich pracę, służbę w pomocy drugiemu człowiekowi – mówi Marlena Ratajczak z Wikonu.

Bokser Kożuchów chce zrobić galę kickboxingu w formie pay-per-view. To pomysł nowatorski na lokalnym rynku.

– Czy będą kolejne klipy? Nie mówimy nie – śmieje się Kamil Kowalski, zawodnik Trójki. Szczypiorniści nagrywają żartobliwy obraz do piosenki „Call Me Maybe”. No i, jak to mają w zwyczaju, wygrywają internet.

Zadajemy sobie pytanie „jak będzie wyglądał koronatrening” i próbujemy na nie odpowiedzieć. 1200 maseczek i blisko 100 przyłbic – tyle przekazują szpitalom w regionie przedstawiciele APF i inne zaprzyjaźnione z nią szkółki.

No i stało się: Polski Związek Piłki Nożnej decyduje o zakończeniu amatorskich rozgrywek z powodu koronawirusa. Są awanse, nie ma spadków. Tym samym po rocznej banicji w okręgówce do IV ligi wraca Arka. GKS Siedlisko awansuje do okręgówki, a nowymi A-klasowcami stają się Modrzew Modrzyca i Cuprum Czciradz.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Tomasz Makowski robi ze swoją ekipą zrzutkę i wysyła kasę kolegom z Tajlandii, którzy z powodu koronawirusa przeżywają trudny okres. – Mieszkańcy wyspy Koh Samui na co dzień zarabiają na turystyce, ale też na trenowaniu tajskiego boksu. I teraz tak naprawdę nie mają z czego żyć – zwraca uwagę „Maku”.

– Myślę, że ci zawodnicy są w stanie nawiązać równą rywalizację z czwartoligowymi zespołami. Nie ukrywam jednak, że będziemy szukać młodzieżowców – snuje plany po awansie Mieczysław Sobczak, trener Arki.

Superakcja biegaczy: czczą pamięć zasłużonych sportowych działaczy z Nowej Soli, którzy umarli w tym roku. Biegną nieoficjalny Półmaraton Solan. Pomysłodawcą jest Arkadiusz Terlikowski.

– Derby to spektakl, którego jesteś częścią i nie chcesz, żeby się kończył – mówi Konrad Stachowski w naszym reportażu o nowosolskich kibicach Falubazu Zielona Góra. A Olimp wpada na świetny pomysł! Zbudował sobie letnie dojo, miejsce do trenowania, skoro cały czas są obostrzenia.

Rozpoczyna się siatkarska impreza Ares Open w Czasie Epidemii. W sumie potrwa dwa tygodnie, a zwykle trwała jeden weekend.

– Nie będę oceniał siły naszej drużyny po jednym spotkaniu na treningu, ale po obejrzeniu siedmiu meczów – mówi trener Trójki Alan Raczkowiak. Nasi szczypiorniści wznowili zajęcia w hali.

Pamiętacie, jak pisaliśmy, że bytomianie boisko w czynie społecznym remontują? No to już wyremontowali. – Druga płyta boiska została oddana do użytku i można na niej trenować – tryumfuje wiceprezes Odry Bytom Odrzański Piotr Michalewicz. Jeśli chodzi o Bytom, tamtejszy bieg – Nadodrzańska Dziesiątka – będzie tym razem wirtualny.

Koliberek Artur Sławnikowski zostaje w Astrze i to dobra wiadomość w tym trudnym czasie.

CZERWIEC

Kożuchów biegnie charytatywnie dla Piotrka „Na byle ile”.

– Trzeba nadać sens swojemu życiu, a zawodnicy szukają go np. na bieżni – mówi trener lekkoatletycznego Aresa Zenon Szpigun.

Trenerzy Aneta Szczepańska i Roman Stawisiński ze swoimi judokami trenują w letnim dojo Olimpu. – Przez pandemię i ograniczenia szukamy dla naszych zawodników możliwości treningu, a Darek Giedziun postawił bardzo fajny namiot do zajęć – mówi wicemistrzyni olimpijska.

Nie zagramy o złote serce – nasza redakcja z Nowosolską Paczką musi odwołać drugą edycję piłkarskiego turnieju. Ares Open wygrywają Martyna Sobczak i Ewa Bereżańska.

– Nie marnuję czasu, ciągle nad sobą pracuję – mówi Alan Goltz i deklaruje, że kolejny sezon spędzi w Astrze.

Powiew Brazylii w mieście, piszemy: „Nowa Sól czy Copacabana – można było sobie zadawać takie pytanie, kiedy oglądało się przewrotki Patryka Zawojka na Kowal&Masa COVID Tournament

2020, zawodach w siatkonogę. Ale ostatecznie największymi kozakami w tę dyscyplinę okazali się Krzysztof Karpiński i Przemysław Kowalczyk”.

Kożuchowianie walczą w Poznaniu w lidze kickboxingu Rympał na Fyrtlu. Z najlepszej strony pokazuje się Marcin Pięt. – „Cinek” wykonał świetną robotę w ringu, konsekwentnie rozbijając bardziej doświadczonego rywala i odbierając mu nadzieję na zwycięstwo – mówi trener Boksera Kożuchów Patryk Szpera.

Ares przeprowadza w Nowej Soli mistrzostwa Lubuskiego w plażówce. Grają kadetki. Zuzanna Suska i Oliwia Trznadel kończą turniej z brązowym medalem i zapewniają sobie udział w półfinałach mistrzostw Polski.

Biegacze biegną 1. Dychę z „Terlikiem”. A my publikujemy ekskluzywną rozmowie z Romanem Stawisińskim, trenerem wspomnianej wcześniej Anety Szczepańskiej, srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich w judo. Stawisiński mówi: – Dziś jest mało autorytetów – nie tylko w sporcie – i to mnie niepokoi.

23 czerwca Piotr Serafin, piłkarz Pogoni Przyborów, kończy 50 lat! Dalej jest w świetnej formie, 20-latkowie na boisku mogą się jeszcze wiele od niego nauczyć. – Na razie nikt z kibiców na mnie nie gwiżdże, to może nie jest jeszcze ze mną tak źle. Jak się kocha piłkę nożną, to i w tym wieku można jeszcze grać – uśmiecha się „Serek”.

Adam Draczyński jest ze swoimi zawodnikami na zgrupowaniu w Jakuszycach, a kajakarze z Nowej Soli pływają w stolicy Wielkopolski. Z pustymi rękoma do domów nie wracają, bo zgarniają medale.

Hubert Bugaj i Karol Kaczmarek z Astry zdobywają na plaży brąz w kadetach na mistrzostwach Lubuskiego. Do Trójki dołącza 21-letni Grzegorz Stelmasik. Zostaje wypożyczony na rok. To wzmocnienie na kole naszej drużyny.

Plażówka trwa, złoto wśród młodziczek zdobywają Zuzanna Suska i Oliwia Trznadel z Aresa. Anita Cytrycka zalicza świetny powrót do rywalizacji na korcie! Tenisistka wygrywa turniej pod Poznaniem. Poznajemy tegorocznych medalistów pingpongowego Grand Prix. Eryk Abrusewicz z Dziesiątki Nowa Sól wygrywa w kategorii open!

Wraca wielkopolsko-lubuska liga piłkarska APF. – To okno wystawowe dla trenerów poszczególnych naszych reprezentacji zgłoszonych do rozgrywek PZPN – ocenia Damian Stopa z APF.

– W C-1 1000 m juniorów, czyli na dystansie olimpijskim, po pięknym finiszu wygrał Gracjan Michalak, a na drugim przypłynął Krystian Hołdak – mówi trener Dariusz Cichocki z KKS. Obaj to nasi zawodnicy, więc akceptujemy takie scenariusze! Nowosolscy kajakarze ponownie startowali w Poznaniu.

Piotr Trzeciak z Astry wraca jeszcze do poprzedniego sezonu: – Pokazał, że jesteśmy solidną drużyną.

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

Mateusz Pojnar
Latest posts by Mateusz Pojnar (see all)
FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mateusz Pojnar

Aktualności, sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content