Judo: Jakub Kubicki brązowym medalistą akademickich MP!

– To kolejny przełom wynikowy w historii Olimpu – mówi trener Dariusz Giedziun o medalu Jakuba Kubickiego. Złoto turnieju wojskowych zdobyła Rozalia Martynów. Mamy też medale z mistrzostw regionu zachodniego i z turnieju dzieciaków w Gorzowie

Akademickie mistrzostwa kraju odbyły się w Pile. Jakub Kubicki z Olimpu zdobył brązowy medal!

– Cieszę się, że zawodnik, którego kształtuję od dziecka, trenuje nadal i wystartował w AMP zdobywając medal – podkreśla trener Pomarańczowych Dariusz Giedziun. I dodaje, że Kuba w ostatnim czasie odnotował duży progres w trenowaniu: – Potrafił połączyć studia z treningami w klubie. W miarę możliwości pojawia się też na treningach w letnim dojo, godziny zajęć ustalamy indywidualnie. Jest studentem Politechniki Poznańskiej na Wydziale Architektury. Do mistrzostw przygotowywał się w Olimpie.

Kuba Kubicki tydzień wcześniej na mistrzostwach regionu wywalczył brąz w juniorach i seniorach. – Jest w dobrej dyspozycji – mówi Giedziun. – Jego głównym startem będą MP juniorów na początku czerwca. Trzymamy kciuki, gratulacje dla Kuby!

***

Wcześniej Olimp brał udział w Poznaniu w Mistrzostwach Grupy Sportowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych 2-12DZ w Judo. Startowali judocy z dziewięciu jednostek wojskowych.

Wśród nich Rozalia Martynów z Olimpu. Rywalizowała w kat. do 63 kg. Stoczyła pięć walk, wszystkie wygrała przed czasem i zdobyła złoty medal. – To był pierwszy start Rozalii w wojskowej karierze i pierwszy po przerwie spowodowanej kontuzją – zaznacza trener Giedziun. – Rozalia wraca do zdrowia i swojego wysokiego poziomu sportowego.

***

Mistrzostwa zachodniego regionu odbyły się w Żórawinie. Walczyli judocy z Lubuskiego, Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Wielkopolski – od młodzików, przez juniorów mł., juniorów – aż po seniorów.

Trener Olimpu mówi, że to był podwójnie ważny start: – Z jednej strony zawodnicy zdobywali punkty do rankingu PZJudo, z drugiej – to kolejny start kontrolny przed istotnymi turniejami.

Pomarańczowi zajęli w ogólnej klasyfikacji piąte miejsce, a Agata Pałka została najlepszą zawodniczką mistrzostw i dostała nagrodę. – Jako juniorka wygrała swoją kategorię, ale była też najlepsza wśród seniorek – mówi Dariusz Giedziun. – W seniorkach o złoto biła się z Rozalią Martynów, która również poprzednie pojedynki kończyła efektownymi rzutami. W judo ktoś musi wygrać, remisów nie ma. W tej walce lepsza okazała się Agata. Wyzwanie dwóch kategorii podjęli też Matylda Wijatkowska i Kuba Kubicki. Matylda w juniorkach mł. odniosła kontuzję i nie mogła walczyć o wyższą lokatę niż miejsce trzecie. W juniorkach zdobyła srebro. Kuba miał dzień pięknych ipponów. Oby na nadchodzących turniejach trafił też na taką formę. Bardzo dobrze powalczyli Wojtek Krawczyk i Patryk Jachymski – pomimo braku medalu ich walki były na wysokim poziomie.

Wyniki: młodzik: Patryk Jachymski 60 kg – 5.; junior mł.: Matylda Wijatkowska 70 kg – 3., Wojciech Krawczyk 66 kg – 7.; juniorzy: Agata Pałka 63 kg – 1., Matylda Wijatkowska 78 kg – 2., Jakub Kubicki 60 kg – 3.; seniorzy: Agata Pałka 63 kg – 1., Rozalia Martynów 63 kg – 2. Jakub Kubicki 60 kg – 3.

***

Do Gorzowa ruszyli najmłodsi Pomarańczowi. Tam odbył się międzynarodowy turniej dla dzieci. Czwórka naszych pod dowództwem Daniela Mikijańca wyszarpała medale.

– Dla Gabrysi Walas i Igora Kubickiego to kolejne zawody i przetarcie po zawieszeniu startów – mówi Dariusz Giedziun. – Grzesiu Karniej i Basia Maćkowiak odnotowali swój pierwszy start na wyjeździe, który uwieńczyli miejscem na podium. Młodzi zdobywają doświadczenie i idą w ślady starszych Pomarańczy. Podziękowania dla Daniela za poprowadzenie zawodników i organizację wyjazdu.

Wyniki: Igor Kubicki 38 kg – 2.; Gabriela Walas 40 kg – 3.; Barbara Maćkowiak 28 kg – 3.; Grzegorz Karniej 28 kg – 3.