„Ogólniak” do rozbudowy. Będą nowe toalety i winda

Zakład Murarski Jan Muńko Marek Muńko z Nowego Kramska rozbuduje LO w Nowej Soli. Prace ruszą przed świętami. – Nasza szkoła stanie się jeszcze bardziej przyjazna – cieszą się Kacper Batko i Wiktoria Wieczorek, uczniowie pierwszej klasy

Informacje o kolejnym remoncie w „Ogólniaku” rozchodzą się lotem błyskawicy. Przed młodymi też się nic nie ukryje. Kacper i Wiktoria we wrześniu rozpoczęli swoją przygodę z nowosolskim liceum. Do stanu technicznego szkoły nie mają większych zastrzeżeń, nie oznacza to jednak, że nie widzą potrzeby zmian na lepsze. – Nie wiem, ilu uczniów niepełnosprawnych chodzi do naszego liceum, ale z pewnością bez windy z prawdziwego zdarzenia musi być im trudno – mówi Wiktoria. – Oczywiście w razie potrzeby zawsze mogą na nas liczyć, ale taka winda to bardzo dobry pomysł. Dzięki niej staniemy się jeszcze bardziej przyjazną szkołą niż teraz.

A Kacper Batko dodaje: – Szkoła wygląda dobrze, co najwyżej pomalowałbym kilka ścian. Toalety? Jestem za ich remontem.

Kłopotliwe toalety

Aleksandra Grządko, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli, podkreśla, że toalety w liceum nie spełniają standardów technicznych i sanitarnych, nie są też funkcjonalne ani przyjazne dla uczniów. – Nie oszukujmy się, pamiętają jeszcze czasy II wojny światowej – mówi Grządko. – W tzw. międzyczasie przeprowadzono w nich jedynie niewielkie zmiany. Jest ich też stanowczo za mało. Owszem, przy sali gimnastycznej i auli są pojedyncze sanitariaty, ale młodzież podczas przerw może skorzystać wyłącznie z toalet na parterze w podpiwniczonej części budynku.

Dziewięć toalet dziewczęcych i siedem chłopięcych na przerwie musi wystarczyć aż 540 uczniom. I łatwo się domyśleć, że młodzież za potrzebą musi wychodzić także podczas lekcji.

Do nowej, dobudowanej części sanitarnej będzie można dotrzeć z każdego piętra budynku. – Na etapie projektowania inwestycji w związku z ochroną konserwatorską budynku LO, po konsultacji z lubuskim konserwatorem zabytków, ustalono, że dobudowana część będzie odcinała się od istniejącej bryły, bo będzie wyższa, z nowoczesną elewacją z płyt wentylowanych. Konstrukcja budynku nie zostanie naruszona, a rozbudowana część będzie widoczna od ul. Zamenhofa, nad istniejącą szatnią, tuż przy auli – wyjaśnia wicestarosta powiatu nowosolskiego Waldemar Wrześniak.

Projekt przewiduje też generalny remont już istniejących toalet, które będzie można wykorzystać m.in. dla uczestników zawodów sportowych odbywających się na szkolnym stadionie lekkoatletycznym. Zewnętrzna, przeszklona winda pozwoli na poruszanie się uczniów przede wszystkim z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Bariery architektoniczne

Budynek liceum nie jest też przystosowany dla uczniów z niepełnosprawnościami ruchowymi. Istniejące bariery architektoniczne sprawiają, że zamiast uczęszczać na zajęcia z kolegami, uczą się w domu w tzw. indywidualnym trybie kształcenia. – Bariery architektoniczne wykluczają młodzież z integracji społecznej i towarzyskiej z kolegami i koleżankami – podkreśla Aleksandra Grządko i dodaje: – Bardzo dziękuję za pomoc Sylwii Wojtasik z zarządu powiatu nowosolskiego. Była naszą ambasadorką w starostwie i mocno nas wspierała.

O remont zabiegała też rada rodziców.

Zewnętrzna winda pozwoli na swobodne poruszanie się uczniów z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Inwestycja pochłonie ponad 2,2 mln zł. Pieniądze na to zadanie pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Umowę z wykonawcą podpisano w miniony czwartek. Ma czas do końca listopada tego roku. Prace rozpoczną się jeszcze przed świętami.

– Odetchnęliśmy z ulgą po sprawdzeniu ofert złożonych na tę inwestycję, bo wartość oferty mieściła się w zaplanowanym przez nas budżecie – podkreśla Wrześniak. – Tym bardziej że koszty pracy i materiałów budowlanych ciągle rosną. Celem remontu jest poprawa funkcjonalności całego obiektu. Na każdej kondygnacji budynku szkoły dobudowane zostaną pomieszczenia sanitarne dla uczniów i nauczycieli, a winda zewnętrzna, oszklona, od strony Gimnazjalnej, ma być dostępna od parteru przede wszystkim dla osób o szczególnych potrzebach – kończy wicestarosta.

Rafał Krzymiński

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content