Nowoczesna szkoła z tradycją

Zarządzeniem Dyrektora Generalnego centralnego zarządu Przemysłu Włókienniczego w Łodzi powołano 7 maja 1946 roku Szkołę Przemysłową Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego. Równocześnie powstała Zasadnicza Szkoła Włókiennicza. W kolejnym roku Szkołę Przemysłową przemianowano na Gimnazjum Przemysłowe. Od września 1950 roku szkoła zmienia nazwę na Technikum Przemysłowe Włókien Łykowych. Kolejną przemianę przynosi rok 1956, gdy zostaje otwarta zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 Włókien Łykowych. Pod koniec lat 50. placówka kształci młodzież w takich kierunkach, jak: przędzalnictwo włókien łykowych, przędzalnictwo bawełny, krawiectwo miarowe damskie i męskie oraz bieliźniarstwo.

Jesienią 1976 roku, w trzydziestą rocznicę powstania Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Nowej Soli, nadano szkole imię Marii Dąbrowskiej. Rada Rodziców oraz zakłady patronackie Nowosolska Fabryka Nici „Odra” oraz Nowosolska Fabryka Obuwia „Carina” ufundowały sztandar.

W latach dziewięćdziesiątych w związku z upadkiem zakładu nici „Odra” zostały rozwiązane kierunki przędzalnicze. Specjalność, dla której powołano szkołę, przestała istnieć. Jednak dalsze istnienie placówki nie stanęło pod znakiem zapytania. – Nasza szkoła od zawsze była bardzo związana z Nową Solą i odpowiadała swoją ofertą na potrzeby lokalnego rynku pracy. Tak jest do dziś. Jesteśmy nowoczesną szkołą zawodową, która kształci w systemie dziennym i zaocznym – zaznacza dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowj Soli Renata Sawicka-Dytko.

W ZSP nr 2 w systemie dziennym działa szkoła zawodowa, technikum fryzjerskie oraz melioracji i ochrony środowiska. Z kolei zaocznie prowadzone jest technikum administracji, dla opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych, a także kwalifikacyjne kursy zawodowe. – Nie zapominamy jednak o tradycji naszej szkoły. W planach mamy reaktywację krawiectwa, z którego słynęliśmy przed laty, przez otwarcie technikum przemysłu mody – zdrada plany dyrektorka.

Istniejąca od 70 lat szkoła ma już swoją markę. Jednak dyrekcja, nauczyciele i pracownicy wciąż dążą do tego, żeby „Nitki” były postrzegane jako szkoła nowoczesna. – Właśnie dlatego staramy się umacniać współpracę z przedsiębiorcami i pracodawcami. Chcemy tworzyć klasy patronackie, organizować dni otwarte i wspólnie przekonywać młodych ludzi, że nasza szkoła daje im szansę rozwoju. Najlepszym dowodem na to, że tak właśnie jest, są nasi absolwenci na przykład Łukasz Szarama, który prowadzi własny biznes czy Anna Podhajecka, która ma Salon Sukien Ślubnych Magdalena. Oboje są naszymi absolwentami, pracują w wyuczonym zawodzie i odnieśli sukces zawodowy – podkreśla R. Sawicka-Dytko. – Takich osób jest więcej – dodaje.

Okazją do podsumowania 70 lat działalności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Nowej Soli jest jubileusz. W przyszłym tygodniu odbędą się dwudniowe uroczystości związane z tą ważną dla placówki rocznicą. – Pierwszego dnia będziemy świętowali w gronie zaproszonych gości. Oficjalna uroczystość będzie okazją, żeby podziękować tym, którzy tworzyli i tworzą tę szkołę – zapowiada dyrektorka ZSP nr 2. – Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty bal, w którym wezmą udział absolwenci i dawni pracownicy, goście oraz dzisiejsi pracownicy naszej szkoły – dodaje.
Anna Rybarczyk

Anna Rybarczyk
FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Anna Rybarczyk

Kultura, wydarzenia, oświata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content