Walka o dokończenie inwestycji przy PKP
Do tej pory nie znalazła się firma, która chciałaby dokończyć przebudowę ul. Towarowej i Zjednoczenia przy dworcu PKP. Magistrat nie składa jednak broni i ogłasza kolejne przetargi na to zadanie. – Postanowiliśmy podzielić je na dwie części. W tych trudnych dla inwestorów czasach może to znacznie ułatwić znalezienie wykonawcy – mówi Beata Janicka-Feszyk z Wydziału Inwestycji w urzędzie miasta
Gwoli przypomnienia: 18 maja miasto zerwało umowę w firmą Pribex, która realizowała prace związane z budową centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym. Następnie wykonana została inwentaryzacja terenu, dzięki której oceniono, co zostało wykonane, a jakie zadania wymagają dokończenia. To było potrzebne, by ogłosić przetarg na dokończenie zadania.
– Częściowo do wykonania jest nawierzchnia chodników i ścieżki rowerowej wraz z krawężnikami od strony ul. Wojska Polskiego, cała nawierzchnia bitumiczna od ul. Wojska Polskiego aż do ronda i na odcinku ul. Zjednoczenia, nawierzchnia przed samym dworcem i kostka na zajezdni – wylicza Beata Janicka-Feszyk z Wydziału Inwestycji UM.
Co cieszy kierowców? W zeszłym tygodniu zostały załatane dziury w ul. Wojska Polskiego. To jednak rozwiązanie tymczasowe. Firma, która wejdzie na plac budowy ułoży tam docelową nawierzchnię w końcówce września.
6 lipca otwarty został przetarg na dokończenie całego zadania. Niestety, nie wpłynęła żadna oferta. Miasto postanowiło, że przy kolejnym przetargu podzieli inwestycję na dwa zadania. Jeden przetarg będzie dotyczył ułożenia masy bitumicznej (kontynuacja rozbudowy ul Towarowej i ul. Zjednoczenia w Nowej Soli w zakresie robót bitumicznych), a drugi ułożenia kostki brukowej (kontynuacja rozbudowy ul Towarowej i ul. Zjednoczenia w Nowej Soli w zakresie robót brukarskich, oświetlenia drogowego oraz zagospodarowania terenu).
– Firmy się jednak specjalizują. Jedni zajmują się bitumem, inni kostką. Prościej jest skupić się na jednym rodzaju robót drogowych. Wykonawcy są jednocześnie bardzo obłożeni pracą. Mamy nadzieję, że podzielenie tej inwestycji na dwa zadania będzie dla firm dużym ułatwieniem – mówi B. Feszyk.
Wydłużony do 15 listopada bieżącego roku został też czas na realizację, czyli o miesiąc.
– Prace bitumiczne nie są skomplikowane, ale muszą być wykonane w korelacji z branżą brukową – po ułożeniu krawężnika, dlatego w tym przypadku termin zakończenia prac wyznaczyliśmy na 15 października. Krótszy termin przy tym zadaniu jest uwarunkowany również tym, żeby pracownicy nie przeszkadzali firmie, która zajmie się układaniem kostki brukowej i która czas będzie miała do 15 listopada – mówi B. Janicka-Feszyk.
Należy podkreślić, że na roboty bitumiczne są wyznaczone tak naprawdę dwa terminy, bo z dziurami na Wojska Polskiego wykonawca będzie się musiał uporać do 1 października. – Chodzi nam o to, żeby jak najszybciej skończyły się uciążliwości, z jakimi codziennie borykają się kierowcy przejeżdżający przez Wojska Polskiego – podkreśla B. Janicka-Feszyk.
Poza ułożeniem kostki brukowej będą wykonane jeszcze nasadzenia zieleni, zostaną postawione wiaty przystankowe, zainstalowana mała architektura, czyli ławki, fontanna oraz montaż lamp oświetleniowych.
27 i 30 lipca przewidziane jest otwarcie przetargów. – Prosimy o jeszcze odrobinę cierpliwości. Staramy się, jak możemy, żeby to zadanie doprowadzić do końca – apeluje B. Janicka-Feszyk.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od połowy listopada będziemy mogli cieszyć się przejazdami ul. Towarową i widokiem centrum przesiadkowego.