Czwórka nowosolan w Sejmie Dzieci i Młodzieży

– Dużą niespodzianką okazało się to, że zostały wybrane aż dwa zespoły z naszej szkoły, a nawet klasy, z czego również bardzo się cieszymy. Będzie to dla nas bardzo fajna przygoda. Liczymy również na spotkanie jakichś polityków – mówi Paulina Hajduk, która za niespełna miesiąc zasiądzie w poselskich ławach

Kilka tygodni temu napisaliśmy o młodych ludziach, którzy przejawiają zainteresowania polityką i chcieliby poznać od środka, jak wyglądają obrady polskiego parlamentu.

Taką szansę stwarza Sejm Dzieci i Młodzieży, który jest projektem edukacyjnym realizowanym od 1994 r. przez kancelarię Sejmu. Uczestnicy obrad, które odbywają się zawsze 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, wyłaniani są w drodze konkursu.

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Dlatego wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie realizowali projekty, w których mieli upamiętnić losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939.

Paulina Hajduk i Bartosz Sienkiewicz, wsparci wychowawczynią Beatą Jasińską, wybrali postać Macieja Rataja, posła i marszałka Sejmu, który po zamordowaniu Prezydenta Gabriela Narutowicza zasiadł na fotelu prezydenta Polski.

– Ta postać nas zaciekawiła. Maciej Rataj był nie tylko posłem, ale także marszałkiem Sejmu. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji i mocno odznaczył się na kartach polskiej historii, a jednocześnie zainspirował nas do działania – podkreślała na naszych łamach Paulina Hajduk, która projekt współrealizowała z Bartoszem Sienkiewiczem.

Duet Hajduk-Sienkiewicz zdecydował się na nagranie filmu, a konkretnie trzech wywiadów, w których swoich rozmówców zapytał o Rataja. Wśród osób przepytanych przez licealistów byli historyk Jacek Michałowicz, kapłan z parafii pw. św. Michała Archanioła ks. Waldemar Kostrzewski i jako ostatni prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że ich projekt w skali całego województwa zajął drugie miejsce. To powoduje, że 1 czerwca będą mogli zasiąść do obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Duet Hajduk-Sienkiewicz z radości skacze pod sufit. – Bardzo się cieszymy, że dostaliśmy się do Sejmu. Interesujemy się trochę polityką, więc było to dla nas bardzo ważne, ponieważ chcieliśmy zobaczyć, jak to wszystko wygląda od środka – cieszy się z wyjazdu do stolicy P. Hajduk.

W obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży wezmą udział także Dominika Matarewicz i Natalia Delicat, Uczennice LO w swojej pracy skupiły się na Zygmuncie Csadeku, kawalerze Orderu Virtuti Militari, polityku, pośle na Sejm RP V kadencji (1938–1939).

Co ciekawe, są to uczennice tej samej klasy „Ogólniaka”, co Hajduk i Sienkiewicz.

– Dużą niespodzianką okazało się to, że zostały wybrane aż dwa zespoły z naszej szkoły, a nawet klasy, z czego również bardzo się cieszymy. Będzie to dla nas bardzo fajna przygoda. Liczymy również na spotkanie jakichś polityków – mówi P. Hajduk.

Tego wam życzymy i gratulujemy wyjazdu na Sejm Dzieci i Młodzieży.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mariusz Pojnar

Aktualności, kronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content