Sztuka Soli, czyli wizualna alternatywa [REKLAMA]
– W ramach wystaw pt. „Sztuka Soli” chcemy wyjść ze sztuką do mieszkańców i wprowadzić ją do popularnych i uczęszczanych miejsc – mówi Karol Kolba ze stowarzyszenia Solanizatorzy
Stowarzyszenie Solanizatorzy, znane z organizacji Solanin Film Festiwal, nie próżnuje i realizuje kolejne projekty popularyzujące twórczość młodych artystów w naszym mieście. Za nami druga edycja projektu Sztuka Soli, który promuje alternatywne sztuki wizualne na terenie województwa lubuskiego.
– Sztuka Soli składa się z dwóch etapów: warsztatów artystycznych, podczas których uznani lokalni twórcy pomagają rozwijać się młodym adeptom fotografii i malarstwa, oraz wernisażu, na którym obok dzieł doświadczonych artystów można zobaczyć efekt pracy warsztatowiczów – tłumaczy Karol Kolba ze stowarzyszenia Solanizatorzy.
W tym roku warsztaty odbyły się w nowo powstałym Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli. – Cieszymy się, że jest taka przestrzeń jak CAS i uznaliśmy, że idealnie wpisuje się w nasz projekt. Wielkie dzięki dla Marcina Hermy, koordynatora obiektu za przyjęcie nas pod swój dach – mówi Karol Kolba.
Warsztaty poprowadzili uznani lokalni twórcy: Daria Bojanek i Grzegorz Jerzy Pranava Żbikowski. Pod czujnym okiem Darii powstały malowane na szkle mandale, a znany nowosolanom „Żbiku” pomagał młodym fotografom rozwinąć swój warsztat.
– Zapotrzebowanie na takie działania zaobserwowaliśmy podczas realizacji Galerii Bezdomnej w poprzednich latach. Ideą towarzyszącej Solaninowi imprezy było to, że każdy może przynieść swoje prace i je wystawić. Wśród pojawiających się twórców-amatorów widzieliśmy potrzebę rozwijania warsztatu i skonfrontowania swoich pomysłów z kimś bardziej doświadczonym – dodaje Karol.
Zdjęcia i mandale uczestników warsztatów można było oglądać na wystawie zorganizowanej w Sali Teatralnej im. Ryszarda Cieślaka w Nowej Soli. Twórczości uczestników towarzyszyły także prace ich mentorów. Grzegorz Jerzy Pranava Żbikowski zaprezentował cykl fotografii wykonanych w Łebie podczas pandemii. Pozbawione ludzi nadmorskie wydmy doskonale ilustrują uczucia towarzyszące ludziom w tym trudnym czasie.
Daria natomiast zaprezentowała swój projekt z czasów studenckich „Szklany las”. Wzbudzająca zachwyt instalacja powstała podczas wizyt artystki w hucie szkła. Wzbudzała duże zainteresowanie widzów. Skłania do refleksji nad tym, jak traktujemy otaczającą nas przyrodę.
Wybór miejsca i czasu trwania wystawy był nieprzypadkowy. Organizatorzy stworzyli galerię w nowosolskim teatrze w czasie 14. Solanin Film Festiwal. – W ramach wystaw pt. „Sztuka Soli” chcemy wyjść ze sztuką do mieszkańców i wprowadzić ją do popularnych i uczęszczanych miejsc. Takie działania pozwolą na obcowanie ze sztukami wizualnymi niejako przy okazji, bez konieczności wycieczki do galerii sztuki współczesnej – opowiada Kolba.
Impreza została zorganizowana przez stowarzyszenie Solanizatorzy przy wsparciu województwa lubuskiego w ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych. Pomysłodawcy już planują kolejną edycję i zapraszają na udział w warsztatach i wernisażu w przyszłym roku.
- Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od manualnej? [REKLAMA] - 22 września 2023
- Tego nie rób, jadąc autem – by uniknąć kary i dla własnego bezpieczeństwa [REKLAMA] - 21 września 2023
- Urząd Gminy Bytom Odrzański: Ogłoszenie - 12 września 2023