Co oni wyczyniali na tych rowerach! [MNÓSTWO ZDJĘĆ]

Nieprzerwanie od 2014 roku Mistrzostwa Polski BMX Racing odbywają się na torze w Nowej Soli. W tej edycji imprezy udział wzięło ponad 60 zawodników, w tym około 20 naszych. – Skoro Łotysz jest podwójnym Mistrzem Olimpijskim, to dlaczego miałby nim nie zostać Polak? To Mistrzostwa Polski, więc to też dobra forma promocji Nowej Soli – mówi Łukasz Hendel, szef Stowarzyszenia PARK, organizatora zmagań

Impreza należy do sztandarowych wydarzeń sportowych w mieście. Tym razem odbyła się w ubiegłą niedzielę 1 lipca.

– Już piąty raz z rzędu organizujemy te mistrzostwa – od 2014 roku. Cieszę się, że tyle to u nas trwa, ale odczuwam też niedostatki co do tego, że nie mamy kolejnych dobrych torów, lepszej infrastruktury w Polsce. Stąd BMX Racing, który jest przecież dyscypliną olimpijską, nie rozwija się w kraju tak, jak powinien. Chciałbym, żeby tych torów powstało więcej, a to się przełoży po prostu na większą frekwencję zawodników. Skoro Łotysz jest podwójnym Mistrzem Olimpijskim, to dlaczego miałby nim nie zostać Polak? To Mistrzostwa Polski, więc to też dobra forma promocji Nowej Soli – zaznacza Łukasz Hendel, prezes Stowarzyszenia PARK.

Hendel podkreśla, że na świecie BMX-y mają większą rangę niż np. żużel. – Praktycznie cały świat jeździ na BMX-ach. Nie ma u nas tego progresu, jaki powinien być. Nie oczekujemy tłumów na starcie co roku, ale chcielibyśmy, żeby tendencja była zwyżkowa o tych 10-20 zawodników. Są przebłyski, że w Poznaniu powstanie dobry tor, ale póki co tylko nasz spełnia wymogi Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Siłą rzeczy Mistrzostwa Polski muszą odbywać się w Nowej Soli – mówi Łukasz Hendel.

A co do samej rywalizacji – w niedzielę w Nowej Soli startowało ponad 60 zawodników, w tym 15 ze SPARK Nowa Sól i kilku niezrzeszonych nowosolan. Ludzie z całej Polski startowali w kategoriach: elita (najważniejsza, olimpijska), junior, junior młodszy, młodzik, żak i dzieci. Były też kategorie open – dla pasjonatów BMX-ów bez licencji zawodniczej. Do tego osobne kategorie kobiece.

– Czy będą dla nas medale? Będą na pewno – zapowiadał w trakcie ścigania szef Stowarzyszenia PARK.

Nie mylił się.

Po kolei. W kategorii dzieci startował Wiktor Chiliński z Lubieszowa, był czwarty. Wśród dzieci z licencją najlepszy okazał się nasz zawodnik – Franciszek Ostrowski ze SPARK Nowa Sól. W młodzikach wygrał Jakub Żurek ze SPARK-u i został Mistrzem Polski! Wicemistrzostwo w tej kategorii wywalczył też Jakub Hliwa (SPARK). Igor Ratajczak z naszego klubu był czwarty.

Nowosolanie zdominowali także kategorię juniorów. W niej Mistrzostwo Polski wyjeździł Kacper Jakubas, drugi był Jakub Ostrowski. Wicemistrzostwo w juniorach młodszych wyszarpał na torze Adam Komisaruk.

Nowosolanie startowali też w open do lat 18. Wojciech Spochacz był pierwszy, Robert Alochnik drugi, Kamil Bandurowski trzeci, Błażej Załóg czwarty, a piąty Mikołaj Dzięcioł.

W elicie Maciej Chmiel ze SPARK był czwarty, otarł się o podium.

– Nie wiem, czy za rok będą u nas te mistrzostwa. Nie chcę na razie składać deklaracji, bo chciałbym – w cudzysłowie – fermentu w tej dyscyplinie. Na pewno będziemy organizować dalej różne zawody, w przyszłym roku na 99 proc. zrobimy zawody beemixowe pod olimpiadą młodzieży. Nie wyniki dla nas, jako organizatorów, są najważniejsze. Chodzi nam o to, żeby było jeszcze więcej pasjonatów tego sportu – kibiców i zawodników. Prócz tego zrobimy zawody z Niemcami – East Cup. W Nowej Soli zorganizujemy dwudniowe ściganie we wrześniu. Przyjedzie około 80 Niemców, będzie dużo więcej zawodników niż podczas naszych Mistrzostw Polski – opowiada o kolejnych zawodach Łukasz Hendel.

Organizatorami mistrzostw byli PARK, ale i urząd miasta w Nowej Soli z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mateusz Pojnar

Aktualności, sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content