Sukcesy Olimpu w Polsce i Europie

Agata Pałka z Olimpu Nowa Sól zdobyła złoto na Pucharze Polski juniorów młodszych, a na Pucharze Europy kadetek zajęła piąte miejsce. – Teraz celem są Mistrzostwa Europy – mówi Dariusz Giedziun, trener Pomarańczowych

Najpierw nowosolanie pojechali do Bytomia, gdzie odbył się Puchar Polski juniorów młodszych. Walczyło ponad 350 judoków. Z Olimpu na podbój Bytomia pojechało czworo zawodników – dwie juniorki młodsze i dwóch młodzików.

Norbert Losiak w kat. 81 kg stoczył pięć walk, wygrał trzy z nich i zajął ostatecznie piąty plac. Szymon Markowski w 90 kg odpadł po pierwszym starciu. Zuzanna Pietrzak (48 kg) wygrała pierwszy pojedynek, kolejny przegrała i spadła do repasaży. Tam również poniosła porażkę i ostatecznie uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Najlepiej z Pomarańczowych powalczyła Agata Pałka (kat. 63 kg). Wygrała cztery walki i zdobyła złoty medal!

Olimp był też na campie prowadzonym przez Pawła Zagrodnika i Kotaro Sasakiego, trenerów kadry narodowej juniorów młodszych. – Trening ranny i popołudniowy składał się z bloku technicznego i walk szkoleniowych – wspomina Dariusz Giedziun, trener Olimpu i dodaje: – Nasi stoczyli po 20 walk i to był dla nas owocny weekend.

Odbył się też ostatnio Turniej Judo im. Antoniego Reitera w Gdańsku. Nad morze pojechało siedmioro Pomarańczowych. Startowało 530 zawodników z Rosji, Ukrainy, Czech i Polski.

Do Nowej Soli wróciliśmy z dwoma medalami. – Pozostali zawodnicy znaleźli się tuż za podium. W turnieju wystawiłem młodzików. Sprawdzili się dobrze, choć szkoda medali, które uciekły. Najlepiej spisał się Konrad Losiak, który doszedł do finału i tam przegrał z aktualnym Mistrzem Polski młodzików. Medal brązowy wywalczył Cyprian Wiśniewski. Cyprian bardzo dobrze powalczył w swojej grupie. Niewiele zabrakło, a dostałby się do finału. W niedzielę odbył się camp szkoleniowy Trening z Mistrzem, który poprowadzili medaliści Mistrzostw Europy Adriana Dadci-Smoliniec i Tomek Kowalski. Technika plus randori wypełniły ranek i popołudnie – mówi Dariusz Giedziun.

Gdańskie wyniki: Konrad Losiak – 1. Cyprian Wiśniewski 3., Kamila Michalak 4., Zuzanna Kroczak 4., Hubert Ratajczak 5., Zofia Głogowska 5., Wojciech Krawczyk 9.

Poprzedni weekend przyniósł też Puchar Europy kadetek w Győr na Węgrzech. Szarpały się tam Zuzanna Pietrzak i Agata Pałka. – Ten Puchar Europy jest częścią kwalifikacji do Mistrzostw Europy kadetów, które odbędą się na początku lipca w Warszawie. W sobotę walczyła Zuzia, jednak to nie był jej dzień. Przegrała pierwszą walkę i odpadła z eliminacji. W niedzielę walczyła Agata. Po czterech wygranych walkach znalazła się w strefie medalowej. Wygrana w półfinale dawała jej pewny medal. Jednak trafiła na przeciwniczkę znacznie silniejszą, która kontrami zdobyła zwycięstwo. Uciekł finał, pozostała walka o brąz. W tej walce wszystko szło dobrze. Aktywność Agaty była znacznie większa od jej przeciwniczki. Zdarzył jej się mały błąd i druga szansa zdobycia medalu uciekła. Puchar Europy zakończyliśmy na miejscu piątym. To wysokie miejsce, choć mogło być lepiej – podsumowuje trener Olimpu.

Giedziun podkreśla, że teraz czas na analizy, wnioski i dalszą pracę: – Celem są Mistrzostwa Europy. Co ważne, Agata zdobyła punkty w światowym rankingu.