Nowosolscy sportowcy wspierają Ukraińców. Akcji jest mnóstwo

Wyrażają swoją solidarność z napadniętym krajem. A sposoby, które do tego wykorzystują, są przeróżne. – Potrzebą chwili jest pomoc dzieciom uchodźców – mówi prezes Akademii Sportu Orły Marcin Kula i ogłasza bezpłatne treningi w szkółce dla dzieci, które przyjadą do nas z Ukrainy

W ub. weekend w Nowej Soli odbyły się mistrzostwa Polski K-1 Rules pro/am. Organizacja Makowski Fighting Championship i Maku Gym zorganizowali podczas nich zbiórkę na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. – Pomogła nam fundacja Warto Jest Pomagać – mówi szef MFC Tomasz Makowski.

W pomoc Ukrainie włączyła się też Akademia Sportu Orły, która była wysoko w dwóch kategoriach tegorocznego Plebiscytu „Tygodnika Krąg” i PKM Zachód Najpopularniejsi Sportowcy Powiatu Nowosolskiego. – Nasz sukces wiązał się również z nagrodami finansowymi. Otrzymaliśmy dwa czeki na łączną kwotę 850 zł – mówi prezes Orłów Marcin Kula. – Od razu zastanawialiśmy się, jak wykorzystać te pieniądze. W ten sposób postanowiliśmy utworzyć fundusz pomocowy Orły, który byłby sukcesywnie zasilany z różnych źródeł. Za zagromadzone środki planowaliśmy pomagać naszym podopiecznym, którzy znajdą się w trudniejszej sytuacji finansowej.

Ale wtedy Rosja wywołała wojnę na Ukrainie. – Potrzebą chwili jest pomoc dzieciom uchodźców – podkreśla Kula. – To dla nich traumatyczny czas. Muszą zostawić swoje domy i uciekać przed wojną. Część rodzin trafi do Nowej Soli i okolic. Chcemy pomóc im w adaptacji. Szybko zdecydowaliśmy, że przyjmiemy na bezpłatne treningi w naszej akademii dzieci, które przyjadą do nas z Ukrainy. Postaramy się również dla nich o sportowy ubiór.

Ładny gest judoków

A w UKS Jedynka Nowa Sól, klubie judo, zarząd i trenerzy Magdalena Ogórek i Rafał Stachowiak postanowili, że wszyscy ukraińscy zawodnicy, którzy trenują w Jedynce, będą do końca roku szkolnego zwolnieni z opłacania składek członkowskich. – Dodatkowo nasi zawodnicy z Ukrainy, których ojcowie wyjechali na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny, dostaną bezpłatnie dresy klubowe i dofinansowanie do obozów i półkolonii – mówi Stachowiak. Klub pokryje też koszt ich startów w 2022 r. w stu procentach.

– Zorganizujemy również wyjazd dla naszych zawodników z Ukrainy, zbierając pieniądze do charytatywnej puszki klubowej „Pomagam innym” – opowiada Rafał Stachowiak.

Z kolei na facebookowej stronie Washi Konotop czytamy: „Wszyscy ukraińscy zawodnicy, którzy wraz z rodzinami osiedlą się w gminie Kolsko i okolicach oraz zdecydują się na treningi w naszym klubie, zostają do końca 2022 r. zwolnieni z opłacania składek członkowskich”.

Prócz tego: „Ukraińscy zawodnicy trenujący w naszym klubie, których ojcowie zostali wcieleni do ukraińskiej armii lub wyjechali z Polski na Ukrainę, by walczyć w obronie swojej ojczyzny, otrzymają bezpłatnie:

– sprzęt sportowy: judogę, dres klubowy;

– klub pokryje w roku 2022 sto procent kosztów ich startów we wszystkich zawodach sportowych;

– klub pokryje w roku 2022 sto procent kosztów ich wyjazdów na klubowe obozy sportowe”.

Zbiórka Wikonu

Klub Sportowy Wikon zorganizował zbiórkę dla Ukrainy. Biegacze zbierali głównie środki higieny i materiały opatrunkowe.

Szybka akcja przyniosła superefekt. – Udało nam się zebrać sporo materiałów – słyszymy w KB Wikon. – Wszystko zostało przekazane do oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

Jak widać, sportowcy z powiatu nowosolskiego stanęli na wysokości zadania! A to na pewno nie wszystkie gesty pomocy, jakie wykonali.

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mateusz Pojnar

Aktualności, sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content