Historyczny rok UKS SG Kożuchów

– 2022 był rokiem wielu historycznych sukcesów naszego klubu – podkreśla prezes Kuba Czarnecki w podsumowaniu. – Pięciokrotnie w różnych kategoriach byliśmy mistrzami województwa, a nasze zespoły awansowały na najwyższe szczeble rozgrywek

W styczniu UKS zorganizował w Kożuchowie 1. Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Pawła Jagaska, w którym wzięły udział topowe zespoły młodziczek w Polsce. To był pierwszy sprawdzian przed rozgrywkami na szczeblu centralnym. – Poza dużym turniejem kontynuowaliśmy rozgrywki ligowe juniorek mł. i młodziczek, wygrywając swoje spotkania bez straty seta – wspomina prezes UKS SG Kuba Czarnecki. – W połowie stycznia aż 40 dzieci z klubu pojechało na mecz PlusLigi Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk. Pod koniec stycznia jak co roku zorganizowaliśmy Ogólnopolski Turniej Minipiłki Siatkowej w ramach WOŚP. Gramy z nią do końca świata i jeden dzień dłużej!

Początek lutego? Ostatnie mecze lubuskiej ligi juniorek mł. Zwycięskie, dzięki czemu zajmujemy pierwsze miejsce i awansujemy do finałów mistrzostw Lubuskiego i dostajemy możliwość ich organizacji. W lidze młodziczek również dokładamy zwycięstwa i umacniamy się na pozycji lidera.

– 12 lutego w Kożuchowie odbył się pierwszy w historii miasta finał mistrzostw Lubuskiego juniorek mł., podczas którego zdobyliśmy nasz pierwszy tytuł w tej kategorii wiekowej – uśmiecha się prezes Czarnecki. – W lutym wystartowaliśmy też w pierwszym turnieju eliminacyjnym Kinder w kat. trójek, zajęliśmy drugie miejsce.

A potem w Kożuchowie był drugi finał mistrzostw województwa. Nasz zespół bez większych problemów obronił tytuł mistrza sprzed roku.

Marzec to już turnieje centralne: dwa wyjazdy na ćwierćfinały mistrzostw Polski. Juniorki mł. pojechały do Wieliczki. – Po doskonałej postawie zawodniczek zakończyliśmy wśród najlepszych 32 zespołów w kraju – pęka z dumy Czarnecki.

Trójki zagrały też Ogólnopolski Turniej Minipiłki Siatkowej w Miliczu i drugie rozgrywki eliminacyjne Kinder, w których zajęły pierwsze miejsce.

Przedostatni weekend marca to drugi ćwierćfinał MP, tym razem młodziczek. – Był naszym docelowym turniejem – przyznaje prezes UKS SG. – Turniej wygraliśmy, co było naszym historycznym sukcesem. Jednocześnie zostaliśmy pierwszym od kilkunastu lat zespołem żeńskim z Lubuskiego, który wygrał turniej 1/4 MP i awansował do półfinału mistrzostw Polski. Później, 27 marca, w Kożuchowie zorganizowaliśmy pierwszy turniej eliminacyjny Kinder w kategorii dwójek, w którym zajęliśmy trzecie miejsce.

Początek kwietnia – półfinał MP młodziczek w Łasku! Trafiliśmy do grupy śmierci, z której dwa zespoły zajęły potem pierwsze i drugie miejsce w Polsce. – Zaprezentowaliśmy się doskonale, zajmując trzecie miejsce. Niestety, tylko dwie drużyny awansowały do finałów – opowiada Czarnecki. – Zabrakło nam jednego seta, by wyprzedzić zespół z Łaska, który finalnie zdobył wicemistrzostwo Polski. Ostatecznie sezon młodziczek kończymy na dziewiątym miejscu w kraju na ponad 480 zespołów.

Ponadto siedem naszych siatkarek brało udział w zgrupowaniu kadry województwa. Julia Kajdanowicz była też na kilkudniowych konsultacjach kadry Polski rocznika 2010 w Węgierskiej Górce.

W ostatni weekend kwietnia UKS SG zorganizował drugi turniej eliminacyjny Kinder w dwójkach, zajął w nim drugie miejsce.

Kochające piasek

W maju przyszedł czas na mieszanie siatkówki plażowej i halowej. Aż pięć zawodniczek UKS SG z rocznika 2007 zagrało jako kadra Lubuskiego podczas Turnieju Nadziei Olimpijskich. Trzy siatkarki z 2008 z lubuską kadrą wyjechały na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

Połowa maja to finał mistrzostw woj. Kinder+Sport, nasze zostały mistrzem w kat. trójek dziewcząt i awansowały do finału MP. Pod koniec maja przyszedł czas na pierwsze starty w plażówce. Dwie pary zagrały w międzynarodowym turnieju Obłędna Plaża, w którym w kategorii U-17 Paula Perdian i Karolina Pawluk uplasowały się na podium – zdobyły brąz.

12 czerwca w Kożuchowie UKS zorganizował finał mistrzostw Lubuskiego w plażówce juniorek mł. Złoto i brąz wywalczyły dwie nasze pary (będące młodziczkami), co dało awans do półfinałów MP. Złote medalistki to Paula Perdian i Karolina Pawluk, brązowe – Nadia Pawłowska i Emilia Skwierczyńska.

18 czerwca, również w Kożuchowie, odbył się kolejny finał mistrzostw Lubuskiego młodziczek, w którym startowało najlepszych 15 par. – Turniej zakończył się dla nas bardzo szczęśliwie, zdobyliśmy podium dla siebie – wspomina Kuba Czarnecki. – Para Perdian/Pawluk, mistrzynie, awansowała bezpośrednio do finału MP. Pod koniec czerwca nasza trójka zagrała w Gliwicach na finałach MP Kinder+Sport, kończąc zmagania na 24. miejscu w Polsce.

Dla części naszych zawodniczek rozpoczęły się wakacje, ale trzy pary kochające piasek na początku lipca zagrały prestiżowy międzynarodowy Puchar Bałtyku w Kołobrzegu. Perdian i Pawluk zdobyły brąz w U-15 (nawiasem mówiąc, niesamowity rok za nimi!).

Potem przyszedł czas na półfinał MP młodziczek. Mamy historyczne dwie pary w finałach MP w tej kategorii!

Później półfinał MP juniorek mł. we Wrocławiu, a 28 lipca aż 28 siatkarek z Kożuchowa wyruszyło na zgrupowanie do Wałcza. – Dzień później zaczęliśmy rozgrywki w finałach MP młodziczek – mówi Kuba Czarnecki. – Turniej skończyliśmy na ósmym miejscu. Jesteśmy pośród najlepszych klubów w Polsce, a poziom pierwszej ósemki był tak wysoki i wyrównany, że tytuł mistrza mogła zdobyć każda z tych par.

Sierpień to początek przygotowań do halówki 2022/2023.

III liga

Czarnecki: – We wrześniu startowaliśmy w towarzyskich turniejach minipiłki siatkowej i seniorskiej siatkówki. Podpisaliśmy porozumienie z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego o budowaniu wspólnego zespołu seniorek grającego przy UZ.

Pod koniec września Kożuchów stał się siatkarską stolicą Lubuskiego! Odbył się już 5. Ogólnopolski Turniej o Puchar Małgorzaty Glinki. Wzięło w nim udział ponad 250 zawodniczek.

Na przełomie września i października w Łebie nasze zagrały ogólnopolski finał Pucharu Małgorzaty Glinki. I w każdej kategorii uplasowały się na podium.

Październik? Czas na ligę! Gramy w lubuskiej lidze juniorek mł., młodziczek i – wspólnie z AZS UZ – w dolnośląsko-lubuskiej III lidze kobiet. W ligach młodzieżowych jesteśmy nadal liderem.

Grudzień to ostatnie mecze w tym bogatym roku.

– 2022 był rokiem wielu historycznych sukcesów naszego klubu – podkreśla Kuba Czarnecki. – Pięciokrotnie w różnych kategoriach byliśmy mistrzami województwa, a nasze zespoły awansowały na najwyższe szczeble rozgrywek. Zapisaliśmy się w historii polskiej siatkówki pośród najlepszych klubów młodzieżowych w Polsce.