Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mogą mieć wiele problemów ze zdrowiem
Dziś (9 września) obchodzimy Światowy Dzień FAS (alkoholowy zespół płodowy), zwany też Dniem Świadomości FAS. Urząd miasta w tym roku przeprowadzi szkolenie dla pracowników oświaty w zakresie diagnozowania dziecka z FAS/FASD oraz pracy z dzieckiem z tym syndromem w szkole
– Picie alkoholu w czasie ciąży może wpłynąć na rozwój grupy schorzeń zwanych płodowymi zaburzeniami ze spektrum alkoholu (FASD). Dzieci urodzone z FASD mogą mieć wiele problemów: medycznych, behawioralnych, edukacyjnych i społecznych – podkreśla Gabriela Juncewicz, pełnomocniczka prezydenta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii w Nowej Soli.
Warto pamiętać, że każda ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi i zwiększyć ryzyko poronienia. Alkohol łatwo przenika przez łożysko, organ, który odżywia dziecko w czasie ciąży. Ciało rozwijającego się płodu nie przetwarza alkoholu w taki sam sposób, jak robi to dorosły.
Alkohol jest bardziej skoncentrowany w płodzie i może uniemożliwić dostanie się wystarczającej ilości pożywienia i tlenu do jego ważnych narządów. Stąd też narażenie na alkohol w pierwszym trymestrze ciąży – być może zanim kobieta dowie się, że w niej jest – może spowodować poważne wady wrodzone. W późniejszym okresie ciąży picie alkoholu może powodować słaby wzrost i uszkodzenie mózgu, co może prowadzić do problemów z nauką i zachowaniem.
– Pomimo negatywnych skutków, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu w czasie ciąży, wciąż nie brakuje kobiet, które go piją, tłumacząc np., że to „tylko piwo niskoprocentowe lub lampka wina, przecież nie zaszkodzi”. Dlatego ważna jest edukacja i uświadamianie – podkreśla Juncewicz.
Z uwagi na Światowy Dzień FAS urząd miejski w Nowej Soli podejmuje regularne działania informacyjne i edukacyjne, m.in. współpracując z poradniami ginekologicznymi oraz przychodniami rodzinnymi na terenie miasta.
W tym roku planowane jest także szkolenie dla pracowników oświaty w zakresie diagnozowania dziecka z FAS/FASD oraz pracy z dzieckiem z syndromem FAS w szkole. – Uczestnik szkolenia zdobędzie wiedzę na temat prawidłowej diagnostyki i jej zastosowania w życiu codziennym, szczególnych potrzeb edukacyjnych dzieci chorych na FASD, najnowszej praktycznej i szeroko pojętej wiedzy o tym schorzeniu – zapowiada Gabriela Juncewicz, która dodaje: – Pamiętajmy, dbajmy o to, co dla nas najważniejsze – zdrowie nasze i naszych dzieci.
Szkolenie odbędzie się 25 września w godzinach 9.00-17.00 w Nowosolskim Domu Kultury.
- Oszukana w sieci, czyli wiele bezczelnych wyłudzeń - 22 września 2023
- Sprawa 5-latka spacerującego na torowisku. Przedszkole: Podjęliśmy środki, żeby to się nie powtórzyło - 21 września 2023
- Gmina Otyń: Ważny wiadukt otwarty dla ruchu samochodowego - 20 września 2023