Nowa Sól będzie miała całą obwodnicę południową. Znamy wykonawcę inwestycji

Na taką informację nowosolanie długo czekali. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął przetarg na budowę trzeciego etapu obwodnicy południowej, która wyprowadzi ruch z miasta. Kwota inwestycji jest o prawie 10 milionów niższa od zakładanej w kosztorysie

Prezydent Jacek Milewski nie ukrywa satysfakcji. – To przedostatni krok w przygotowaniach do budowy trzeciego etapu obwodnicy naszego miasta, ostatnim będzie podpisanie umowy z wykonawcą – mówi gospodarz Nowej Soli.

Zadanie do 30 września 2024 r. wykona firma Budimex S.A. z Warszawy na kwotę 35 mln 963 tys. 804 zł. – To bardzo cieszy,  bo kosztorys opiewał na 46 mln złotych – podkreśla Milewski. Warto dodać, że zadanie jest współfinansowane z tzw. części obwodnicowej z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który pokryje połowę kosztów budowy, za blisko jedną trzecią prac zapłaci budżet województwa lubuskiego.

Resztę dołoży gmina Nowa Sól Miasto z własnego budżetu. – Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w najbliższym czasie. To modelowy przykład wieloletniej samorządowej współpracy z mocnym rządowym wsparciem. Bardzo dziękuję wszystkim stronom za ten szczęśliwy dla naszych mieszkańców finał – kończy Jacek Milewski.

Przypomnijmy. W kwietniu radni wojewódzcy zapisali w budżecie 23 mln zł na trzeci etap nowosolskiej obwodnicy, czyli zapewnili wkład własny inwestycji. W grudniu zeszłego roku rząd przyznał na nią dofinansowanie. Pierwotnie wsparcie miało wynieść 23 mln zł, bo zakładano, że obwodnica zamknie się w kwocie 46 mln zł. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zwracał wtedy uwagę, że trzeci etap południowej obwodnicy dopnie tzw. ring obwodnic Nowej Soli i jest ważny dla terenów inwestycyjnych oraz dla wyprowadzenia ruchu z terenów zamieszkałych i rekreacyjnych.

W latach 2022-2024 miasto Nowa Sól współfinansuje wkład własny do tego zadania – łącznie  8 mln zł. – Bardzo dziękuję naszej radnej wojewódzkiej Beacie Kulczyckiej za konsekwentne pilotowanie tego zadania, a zarządowi województwa za podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie. To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta – mówił wiosną na łamach „Kręgu” prezydent Nowej Soli.

Rafał Krzymiński

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content