Kto wybuduje nowy plac zabaw? Ten przy CAS już rośnie
Miasto szuka firmy, która postawi zabawki przy ul. Słonecznikowej. Pierwszy przetarg na tę inwestycję unieważniono, ogłoszono jednak kolejny. Za to bez żadnego poślizgu powstaje plac zabaw na terenie Centrum Aktywności Społecznej
Chodzi o zadanie „Zagospodarowanie terenu obejmujące wykonanie placu zabaw wraz z budową linii oświetlenia przy ul. Słonecznikowej w Nowej Soli”. Drugie ogłoszenie o poszukiwaniu wykonawcy pokazało się w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej w środę (22.02). Termin złożenia ofert wyznaczono na 10 marca, a zakończenia prac na cztery miesiące od dnia podpisania umowy. Kryterium wyboru to w 90 proc. cena i w 10 proc. długość okresu gwarancji (wymagane jest minimum 36 miesięcy).
– W pierwszym przetargu wpłynęło kilka ofert zbliżonych do siebie, które przekraczają kwotę zabezpieczoną w budżecie na to zadanie – mówi prezydent Jacek Milewski. – Jestem przekonany, że znajdzie się oferta, która zmieści się w budżecie. Przy ul. Słonecznikowej na obrzeżach Nowej Soli powstało duże osiedle domków jednorodzinnych, jego mieszkańcy prosili nas, abyśmy zapewnili choć małą atrakcję dla maluchów – podkreśla Milewski.
Przypomnijmy. To nie jest jedyny plac zabaw, który pojawi się w tym roku w mieście. Nowa atrakcja powstaje na terenie CAS przy ul. Kasprowicza 12. Bardzo mocno zaawansowane są prace ziemne i rozbiórkowe. Rozpoczął się montaż obrzeży. Darczyńcą jest Toms Polska, duńska firma, producent wyrobów czekoladowych i słodyczy, który działa w nowosolskiej południowej strefie przemysłowej. To prezent dla wszystkich najmłodszych z naciskiem na dzieci ze szczególnymi potrzebami, m.in. z niepełnosprawnościami. Plac ma być ogólnodostępny i stanowić wspólną przestrzeń integracji społecznej, przełamywania barier i stereotypów, a tym samym włączania osób z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Czego możemy się spodziewać? Staną huśtawki, tzw. bocianie gniazda, szerokie leżaki, urządzenie o nazwie pajęczyna dla m.in. dzieci z niepełnosprawnością ruchową. A dzieci z porażeniem i ich rodzice skorzystają z hamaka. Nie zabraknie ścieżki sensorycznej (to rodzaj toru przeszkód dla dziecka, którego funkcją jest stymulowanie zmysłu dotyku – dop. red.).
Plac ma też wzmacniać koordynację ruchową dziecka i pomóc dorosłym z problemami neurologicznymi, chorobami genetycznymi, autyzmem, wadami postawy czy z niestabilnością funkcjonalną. Otwarcie placu zabaw jest planowane na kwiecień.
– To dowód, że przedsiębiorcy zaczynają myśleć nie tylko o swoim podwórku, ale i o lokalnej społeczności – mówił na łamach „Kręgu” prezydent Milewski.
Nie tak dawno otwarto place zabaw przy ul. Spacerowej na Starym Żabnie i przy ul. Zygmunta Starego w dzielnicy Pleszówek.
Rafał Krzymiński
- Znamy wykonawcę projektu przebudowy Głogowskiej - 24 września 2023
- Mały Józio [FELIETON] - 23 września 2023
- Wielki wspólny koncert dwóch nowosolskich orkiestr - 22 września 2023