Mieszkania komunalne tracą kopciuchy. To ekologiczna rewolucja
Jak burza idzie wymiana pieców węglowych na centralne ogrzewanie w mieszkaniach komunalnych. Zniknęło już około 20 szkodliwych dla środowiska kopciuchów
Wykonawcą wartego 3,1 mln zł zadania jest firma PW TAD DAN z Kożuchowa. Koordynatorem projektu jest Zakład Usług Mieszkaniowych.
– W minionym tygodniu odebraliśmy pierwszą część inwestycji – w 20 lokalach mieszkalnych kompleksowo wykonaliśmy wymianę źródła ogrzewania, łącznie z doprowadzeniem do nich ciepłej wody użytkowej – wyjaśnia Mariusz Smolarczyk, prezes ZUM. – Kolejnych 15 lokali jest w trakcie prac odbiorowych, a w następnych kilkunastu wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze do wymiany źródeł ciepła. Kotły gazowe, grzejniki i system centralnego ogrzewania łącznie pojawią się w stu lokalach komunalnych.
Mieszkańcy chętnie współpracują
– Są jakieś problemy przy realizacji tego projektu?
– Żadnych – spieszy z odpowiedzią prezes Smolarczyk. – Mieszkańcy są bardzo chętni do współpracy, próbują nas nawet ponaglać, żeby w pierwszej kolejności wejść do ich mieszkania.
Przypomnijmy. Sto pieców opalanych paliwem stałym (piece centralnego ogrzewania lub kaflowe) jest zastępowanych nowoczesnym kotłem gazowym opalanym paliwem stałym. To kocioł dwufunkcyjny, który zapewnia nie tylko ogrzewanie, ale i ciepłą wodę. W cenie jest rozprowadzenie całej instalacji centralnego ogrzewania, montaż grzejników, zapewnienie gazu do lokalu mieszkalnego, jak również wykonanie instalacji kominowej nawiewnej i wywiewnej.
W kwietniu prezydent Jacek Milewski spotkał się w hali widowisko-sportowej z lokatorami mieszkań komunalnych. Wspólnie z prezesem Smolarczykiem i przedstawicielem wykonawcy przedstawił zakres i planowany harmonogram prac oraz wrześniowy termin zakończenia całego projektu. Była też mowa o niedogodnościach związanych z realizacją tego zadania. Każdy z najemców złożył oświadczenie, wyrażając zgodę na udział w przedsięwzięciu i udostępnienie lokalu.
Wszystko finansuje miasto
To realizacja projektu „Ekologicznie w mieście, poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych”. Miasto dostało na to zadanie prawie milion złotych z pieniędzy unijnych przyznanych przez urząd marszałkowski. Kożuchowska firma udzieliła miastu 60 miesięcy gwarancji na wykonane prace – ma na to czas do końca sierpnia. Co ważne, wszystkie prace w lokalach są darmowe i sfinansowane przez miasto Nowa Sól.
To prawdziwa rewolucja ekologiczna w Nowej Soli, po raz pierwszy znikają kopciuchy z mieszkań komunalnych. – ZUM perfekcyjnie przygotował mieszkańców do wielkiej akcji wymiany pieców – podkreśla Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego.
Rafał Krzymiński
- Przyzwoitość pozwala lepiej oddychać [FELIETON] - 30 września 2023
- Połączeni w muzyce. Orkiestra Elektryka i Fermata Band zagrają wspólny koncert - 29 września 2023
- Kacza Górka zawalczy z otyłością. Duża impreza w mieście - 28 września 2023