Psycholodzy na pomoc uczniom
Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki uczniom, którzy częściej niż w spokojnych czasach zgłaszali problemy z psychiką. Nauczyciele zaalarmowali urzędników odpowiedzialnych za oświatę i efektem tej interwencji są szkolenia psychologiczne dla pedagogów nowosolskich szkół
To kolejne zadanie w ramach realizowanego od 2017 r. projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie nowosolskim”, jego wartość przekroczyła, bagatela, ponad 18 mln zł. W ramach projektu udało się wygospodarować oszczędności, stąd projekt „Wsparcie kadry pedagogicznej w zakresie działań pomocy psychologiczno pedagogicznej”.
– Chcemy, żeby to była nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez szkoły, a konkretnie dyrektorów szkół, psychologów i pedagogów – tłumaczy Katarzyna Dzieńdziura, naczelnik Wydziału Inwestycji, Funduszy Pomocowych i Promocji w nowosolskim starostwie. I dodaje: – Poprosili nas, abyśmy wyposażyli ich w narzędzia, które sprawią, że pomogą uczniom zagubionym po pandemii i związanej z nią przymusowej izolacji. Dzięki temu profesjonalna firma przygotuje dla nas specjalistyczne, dedykowane szkolenia.
Pierwsze szkolenie będzie przeznaczone dla wszystkich nauczycieli i wychowawców klas. – Mają się nauczyć szybko reagować na pierwsze niepokojące zachowania uczniów świadczące o problemach podczas tzw. interwencji kryzysowej. Chodzi o to, aby nauczyciele wyposażeni w tę wiedzę zgłaszali zauważone problemy psychologom i pedagogom. To szkolenie zaplanowano na osiem godzin. Równolegle psycholodzy i pedagodzy wezmą udział w dwóch bardziej wyspecjalizowanych szkoleniach. Po jego ukończeniu otrzymają specjalny certyfikat. W języku zawodowych terapeutów to będzie certyfikowany coaching psychoedukacji.
– Nie zawsze psycholodzy mają możliwość skorzystać z takich kursów zawodowych, bo są bardzo kosztowne – uzupełnia Dzieńdziura. – Ta część działania składa się z dwóch szkoleń, to łącznie 24 i 72 godziny szkoleń dla psychologów ze wszystkich szkół zawodowych. Przypomnę, że zewnętrzne wsparcie psychologiczne testujemy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „Nitki”. Te dodatkowe 700 godzin pokazało, że profesjonalna pomoc psychologiczna dla uczniów jest bardzo potrzebna.
Łącznie pod koniec sierpnia w szkoleniu „Skuteczna, psychologiczna pierwsza interwencja kryzysowa” ma uczestniczyć 181 nauczycieli, a pogłębione warsztaty praktyczne są przeznaczone dla 27 osób. Kto poprowadzi zajęcia? Doświadczeni praktycy z centrum psychologicznego, którzy pracują z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych i rodzicami tych uczniów.
Ponadto są trenerami kadry dydaktycznej, zajmują się interwencją kryzysową w bursach i internatach. – Są na co dzień z problemami, które dotykają młodzież – kończy Katarzyna Dzieńdziura.
Rafał Krzymiński
- Przyzwoitość pozwala lepiej oddychać [FELIETON] - 30 września 2023
- Połączeni w muzyce. Orkiestra Elektryka i Fermata Band zagrają wspólny koncert - 29 września 2023
- Kacza Górka zawalczy z otyłością. Duża impreza w mieście - 28 września 2023