Reprezentant Ukrainy wygrał 37. Półmaraton Solan

Dmytro Didovodiuk, który w Polsce wygrał już sporo biegów ulicznych, okazał się najlepszy również w Nowej Soli. Możemy cieszyć się z trzeciego miejsca nowosolanina Michała Fedorczaka

Biegacze zdążyli się już stęsknić za Półmaratonem Solan, bo ostatni odbył się w maju 2019 roku. Dwie kolejne edycje zostały odwołane z powodu pandemicznych obostrzeń.

W ubiegłą sobotę wszystko wróciło do normy. Zaczęło się tradycyjnie od Minibiegu Solan dla najmłodszych uczestników. Wystartował o godz. 13.00. Od 21. edycji Edward Mazurkiewicz, zmarły wieloletni dyrektor półmaratonu i zasłużony człowiek nowosolskiego sportu, został patronem minibiegów. – Moglibyśmy długo wymieniać dokonania pana Edka – mówił na naszych łamach tydzień temu Marcin Kula z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dyrektor Półmaratonu Solan. – Całym sercem był oddany sportowi szkolnemu. Pamiętając jego szczególne zaangażowanie właśnie w sport dzieci i młodzieży, postanowiliśmy nadać Minibiegowi Solan imię Edwarda Mazurkiewicza. To jedna z wielu imprez, którą przez lata tworzył.

Młodzi zawodnicy biegli na terenie pomiędzy Aleją Wolności a przystanią kajakową. Było widać, że sport sprawia im radość!

Dmytro

A potem nadeszła wyczekiwana godz. 16.00 i wystartował 37. Półmaraton Solan im. Romana Terlikowskiego, wielkie święto biegania w Nowej Soli!

Były dwie pętle, a trasa wyglądała następująco: ul. Aleja Wolności (start), ul. Portowa, Korzeniowskiego, Żwirki i Wigury, Bohaterów Getta, Wandy, Hutnicza, Wyspiańskiego, Wodna, Kamienna, Botaniczna, Chrobrego > ul. Wodna, Brzozowa, parking PSB Mrówka (nawrót), ul. Brzozowa, Wyspiańskiego, Hutnicza, Wandy, Bohaterów Getta, Żwirki i Wigury, ul. Korzeniowskiego, Portowa i ul. Aleja Wolności (meta).

Na trasie nie zabrakło kibiców, którzy dopingowali biegaczy. Z pewnością ten doping się przydał. Nie jest łatwo przebiec 21 km…

Kto wygrał? Najszybciej do mety przybiegł Dmytro Didovodiuk z Ukrainy, reprezentant Achillesa Leszno. 35-latek wykręcił czas 1:10:01. To wielokrotny zwycięzca biegów ulicznych w Polsce. Drugie miejsce zajął Abderrahim Elasri z Chorzów Team Elasri – 1:10:36. Świetnie Nową Sól reprezentował Michał Fedorczak, zwycięzca Biegu do Pustego Grobu sprzed kilku tygodni. Michał zaliczył czas 1:13:50 i zdobył brąz.

„Nisko się kłaniam wszystkim uczestnikom – napisał w sobotni wieczór na Facebooku prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. – Radość w Waszych oczach po minięciu mety jest nie do opisania. Sportowy wyczyn w każdym calu. Jak dla mnie tylko dla twardzieli. Honorem było móc na mecie wręczyć wam medale”.

Powiat

Przejrzyjmy wyniki w kategorii powiatowej. Wśród kobiet najszybciej pobiegła Kamila Pogoda z Klubu Biegowego Wikon z czasem 1:45:20. Druga była nowosolanka Elżbieta Nowakowska (1:50:16), a trzecia Karolina Saczyk z Otynia (1:52:50).

Wśród mężczyzn rzecz jasna wygrał wspomniany wcześniej Michał Fedorczak, który wyprzedził Jakuba Wawrzykowskiego z Astry Nowa Sól (1:16:44) i Abdellatifa Boulkhalfa z Wikonu – 1:17:48.

Więcej wyników znajdziecie obok tekstu.

Taka atmosfera tylko u nas

W biegu uczestniczyły też nasze grupy biegowe, m.in. Klub Biegowy Wikon i Nowosolska Grupa Biegowa.

NGB tak podsumowała swój start: „Tradycją Półmaratonu Solan była upalna pogoda, ale w tym roku organizatorzy się postarali i zapewnili piękną, choć nieupalną pogodę. Tradycyjnie także na trasie nie mogło zabraknąć zawodników NGB, którzy jak zwykle godnie reprezentowali nasze barwy! Superatmosfera, jaka zdarza się tylko na biegach w Nowej Soli”.

KB Wikon napisał tak: „Lista startowa półmaratonu zdradziła, że nasz klub wystawił najwięcej zawodników. Nie dość, że jesteśmy odważni, to jeszcze szybcy – aż osiem razy stawaliśmy na podium w kategoriach wiekowych i powiecie. Nawet nasza biegająca legenda Jola Ratajczak po wytrwałej walce na trasie zasłużenie stanęła na podium odbierając nagrodę specjalną. (…) Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do całej organizacji tego wydarzenia, a w szczególności naszym klubowiczom za wsparcie na trasie i superstrefę kibica zorganizowaną niedaleko startu”.

Cel

– Okres covidowy odcisnął wyraźne piętno na branży biegowej – przyznaje Marcin Kula. – Wszystkie biegi w Polsce notują spadek liczby startujących. W tym kontekście cieszymy się, że po dwuletniej przerwie Półmaraton Solan ponownie wystartował. To wydaje się dzisiaj najważniejsze.

Kula dodaje: – Na pewno tradycja naszego półmaratonu zobowiązuje nas, organizatorów, do tego, by pracować nad dobrym poziomem organizacyjnym biegu i taki jest nasz cel na następne lata.

Do zobaczenia za rok!

***

PODZIĘKOWANIA OD ORGANIZATORÓW

Jako organizatorzy Półmaratonu Solan chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom i pomocnikom, bez których bieg nie mógłby się odbyć.

• Miasto Nowa Sól,

• Powiat nowosolski,

• NORD Napędy Zakłady Produkcyjne,

• MZGK Sp. z o.o.,

• organizatorzy Biegu do Pustego Grobu,

• Kancelaria Notarialna Piotr Kazimierz Szyszko,

• Centrum Informacji Turystycznej,

• Nowosolski Dom Kultury,

• Andrzej Dela, radny powiatu nowosolskiego,

• Malpol,

• Andrzej Staroszczuk wraz z OSP Mirocin Górny,

• Lesław Urbanowski wraz z klasą mundurową CKZiU „Elektryk”,

• Panie z Nowosolskiej Grupy Biegowej.

FOT. JAROSŁAW CHRÓŚCIEL

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mateusz Pojnar

Aktualności, sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content