Iluminacja kładki na 15 lat w UE

Wszystkich mieszkańców doceniających skok cywilizacyjny, jaki dokonał się dzięki środkom UE, zapraszamy 30 kwietnia na pokład statku oraz pod kładkę w porcie, którą od tego wieczoru rozświetlać będzie wielokolorowa iluminacja

Okazja do święta narzuca się sama, ponieważ właśnie zbliża się 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej, na czym wydatnie skorzystało nasze miasto.
– Nowa Sól dzięki funduszom unijnym zrobiła cywilizacyjny skok. Bez UE i jej środków nie udałoby się przeprowadzić wielu inwestycji infrastrukturalnych, na które pozyskaliśmy ok. 130 mln zł (nie licząc inwestycji z Funduszu Spójności i zmiany sieci wodno-kanalizacyjnej) – podkreśla Beata Kulczycka, naczelnik Wydziału Integracji Europejskiej i Promocji w urzędzie miasta.
– Często pisząc projekt odpowiadałam na pytanie, w jakiej perspektywie moglibyśmy dane zadanie wykonać tylko bazując na środkach własnych. Odpowiedzią było 20-30 lat, co pokazuje, ile dla nas znaczy UE – dodaje pani naczelnik.
Przypomnijmy, że nasze miasto zawsze było też wyjątkowo skuteczne w pozyskiwaniu europejskich dotacji i wiele razy nagradzano nas za tę skuteczność. Szybko przyzwyczajamy się do pozytywnych zmian, dlatego 30 kwietnia będziemy mogli sobie przypomnieć (lub zobaczyć po raz pierwszy), jak było kiedyś.
Wydział promocji przygotował wydarzenie, na które wstęp jest zupełnie darmowy. Program zaczyna się o godzinie 17.00 na dolnym pokładzie statku Laguna. – Do godz. 19.30 kilka razy puścimy blok filmów kręconych przy okazji rewitalizacji portu, budowy ściany przeciwpowodziowej i statków. Na ekranie zobaczymy też smocze łodzie i tratwy Odra Adventure. Po filmach na górnym pokładzie zagra zespół Dubai Dixi – zapowiada Tadeusz Szechowski z Wydziału IEiP.
Oglądanie filmów można będzie umilić sobie smacznym tortem, kawą i ciastkami w kształcie unijnych gwiazdek.
Moment kulminacyjny – rozświetlenie kładki portowej stałą od tego dnia wielobarwną iluminacją, zaplanowano na godz. 20.15. Po tym blok filmowy zostanie odtworzony raz jeszcze.
– Materiały mają wartość dokumentalną i historyczną. Pokazują, jakie mieliśmy plany i marzenia, utrwalają to, w jaki sposób krok po kroku udawało nam się je realizować. Są nie tylko zapisem z placów budów, bo widać na nich też jak zmieniała się okolica, wreszcie widać na nich wielu z nas, nowosolan, przed kilkoma lub kilkunastoma laty – mówi B. Kulczycka.
Wieczorny blok filmowy przy dobrej pogodzie odbędzie się w formie plenerowej. Będzie on też uzupełniony o film laureata konkursu o tym, jak Nowa Sól zmieniła się przez minione 15 lat (o konkursie w ramce obok). Najmłodszym rozdawane będą unijne flagi i nalepki „Małych Europejczyków”.
Artur Lawrenc

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Artur Lawrenc

Aktualności, oświata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content