Edukacja prawna młodzieży jest bardzo ważna. Rozmowa z młodymi radnymi Nowej Soli

– Jesteśmy apolityczni. Pracujemy na rzecz edukacji i prawa – mówią Natan Zapał i Paulina Szwed, uczniowie LO im K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli, którzy jako jedyni młodzi z województwa lubuskiego dostali się do Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. Oboje mocno przyczynili się do powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowej Soli, współtworząc jej statut

Rafał Krzymiński: W Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości przy Ministerstwie Sprawiedliwości zasiądzie 24 uczniów z całej Polski, w tym wasza dwójka z naszej Nowej Soli. To duże osiągnięcie. Gratulujemy!

Paulina Szwed: To dla nas wielkie wyróżnienie, że będziemy reprezentować w młodzieżowej radzie całe województwo lubuskie. W radzie zasiądę po raz drugi. Nie ukrywam, że konkurowanie z uczniami renomowanych warszawskich liceów to wielkie wyzwanie, ale i spora satysfakcja. Poprzeczka idzie w górę, a to sprawia, że jeszcze mocniej niż wcześniej chce mi się działać.

Natan Zapał: Towarzyszą mi podobne emocje. Z Pauliną musieliśmy bardzo się starać, aby pełnić tę społeczną funkcję w radzie przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Spadła na nas duża odpowiedzialność. Dla mnie to już druga kadencja rady. Kiedy zacząłem w niej działać miałem tylko 17 lat, a już za rogiem czai się 19 [śmiech]. Mam nadzieję, że sprostaliśmy wyzwaniom, które postawiło przed nami ministerstwo.

Młodzieżowa rada to nie jest wasz debiut w pracy społecznej?

Natan: Jestem absolwentem szkoły muzycznej i od kilku lat udzielam się w Nowosolskim Domu Kultury i szkolnym kole wolontariatu. Zdobyłem tam wiele cennych doświadczeń. Jak wielu nowosolan pomagałem też Ukraińcom.

Można powiedzieć, że wszędzie jest mnie pełno. Do działania zainspirowała mnie pani Beata Jasińska, która w naszej szkole jest rzecznikiem praw ucznia i nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Za jej namową już od pierwszej klasy liceum uczestniczyłem w olimpiadach z wiedzy o prawie i prawoznawstwie. W drugiej i trzeciej klasie przyszły sukcesy na poziomie wojewódzkim i dlatego mogłem dostać się do Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości.

Tematy moich zainteresowań to: edukacja prawna w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji, edukowanie młodzieży i społeczności lokalnej. To między innymi z mojej i Pauliny inicjatywy powstanie Młodzieżowa Rada Miejska Nowej Soli. Na jednym ze spotkań w Centrum Aktywności Społecznej rozmawiałem o tym pomyśle z Andrzejem Petreczko, przewodniczącym rady miejskiej. Od razu nas poparł, choćby dlatego, że to jest kolejna inicjatywa w ramach realizowanego od kilku lat projektu „Nowa Sól na społecznej fali”.

Paulina: U mnie wszystko zaczęło się w szkole podstawowej. Zawsze lubiłam pracować z ludźmi i działać społecznie. Zainteresowania rozwijałam przez różne konkursy i pracę w samorządzie szkolnym i
wolontariacie. W naszym liceum mocno rozwinęłam skrzydła dzięki pani Barbarze Korowackiej, nauczycielce historii, i pani Beacie Jasińskiej. Obie namawiały nas do różnych inicjatyw i konkursów, gdzie można się wykazać i rozwijać wiedzę prawniczą i zainteresowanie prawoznawstwem.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości to dla mnie wielka szansa, aby wykorzystać wiedzę, którą już zdobyłam, ale i nabyć nowe doświadczenia. Będziemy mogli w szkołach prowadzić lekcje np. na temat praw ucznia. To wielka satysfakcja, bo mam wpływ na to, że moi rówieśnicy staną się świadomi swoich praw.

Jakie macie pomysły, które może zrealizować młodzieżowa „rada mędrców”?

Paulina: Chciałabym przeprowadzić konkurs dla nowosolskich szkół poświęcony nieodpłatnej pomocy prawnej, bo nie wszyscy wiedzą, że taka pomoc im się należy. Z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowujemy lekcje, które podniosą świadomość społeczną w tym zakresie.

W planach są działania historyczno-społeczne, bo są wydarzenia w dziejach Polski, które warto upamiętnić. Chciałabym też pracować społecznie w Młodzieżowej Radzie Miasta. Chodzą mi po głowie inicjatywy dla Nowej Soli. Ale na razie ich jeszcze nie zdradzę, bo konkurencja nie śpi [śmiech].

Natan: W pierwszej kadencji zajmowałem się konferencjami i tworzeniem sieci połączeń z młodzieżowymi radami. Ostatnio nawiązaliśmy dobry kontakt z jedną z młodzieżowych rad z Wielkiej Brytanii. Kontaktujemy się głównie przez media społecznościowe.

Co do moich dalszych planów? Zobaczymy! Na pewno jednak będą to kwestie społeczno-polityczne.

Paulina: W Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości udało się nawiązać bardzo dobry kontakt z Węgrami. I chcemy realizować wspólne projekty.

Natan i Paulina (zgodnie): Jesteśmy apolityczni. Pracujemy głównie na rzecz edukacji i prawa.

Nie muszę chyba pytać, czy będziecie kandydować do Młodzieżowej Rady Miejskiej?

Paulina i Natan (zgodnie): To oczywiste, że nie może nas tam zabraknąć. Trzeba troszkę przewietrzyć tę Nową Sól [śmiech].

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content