Wsparcie finansowe dla parafii w Siedlisku

Powiat ma już wstępną promesę dotyczącą dofinansowanych zadań w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pieniądze trafią m.in. do tutejszej parafii. Prace mają zacząć się wkrótce

Już jakiś czas temu powiat otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na rzecz parafii w Siedlisku. W ubiegłym tygodniu starosta Iwona Brzozowska i radny z Siedliska Marcin Kula spotkali się z księdzem proboszczem, by omówić m.in. techniczne aspekty dotacji.

– Rozmowa była poświęcona pracom konserwatorsko-restauratorskim przy bramie oraz stalowej furcie wejścia głównego na teren kościoła parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku. Uznanie budzi determinacja, z jaką proboszcz podchodzi do remontu naszego kościoła – mówi Kula.

Na realizację tego zadania powiat otrzymał 107 800 zł dofinansowania. – Ks. Andrzej Palewski podkreśla, że zależy mu, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej. Parafia ma pozwolenie lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz program prac konserwatorskich i restauratorskich – dodaje powiatowy radny z Siedliska, który od jakiegoś czasu szukał możliwości wsparcia miejscowej parafii w pozyskaniu środków na kolejny etap remontu.

Przypomnijmy, w lutym powiat przeprowadził otwarty nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w ramach którego można było otrzymać do 95 proc. dofinansowania na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach. Wniosek parafii dotyczący wykonania prac konserwatorsko restauratorskich przy bramie oraz stalowej furcie wejścia głównego na teren kościoła (koszt 110 000 zł) zyskał aprobatę komisji powiatowej i został złożony do programu wsparcia.

Dofinansowanie cieszy Kulę, który od lat dba o miejsca pamięci i obiekty historyczne na terenie gminy. – Kościół to świadek doniosłych chwil w życiu każdego człowieka.  Ten w Siedlisku otrzymaliśmy w schedzie po poprzednich mieszkańcach naszej wsi. Dlatego powinniśmy o niego dbać i czuć się za niego odpowiedzialni. Remont naszej świątyni, który prowadzony jest w ostatnich latach, to również nasz dar dla kolejnych pokoleń – podkreśla radny.

Prace ruszą wkrótce.

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

Mariusz Pojnar
Latest posts by Mariusz Pojnar (see all)
FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mariusz Pojnar

Aktualności, kronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content