Matury 2023: Jak poszło naszym uczniom?

Starostę Iwonę Brzozowską cieszą wyniki w „Ogólniaku” i „Elektryku”. Przyznaje jednak, że tak dobrze nie jest w technikach, dlatego średnia ocen jest niższa niż w województwie lubuskim

W 2023 r. w szkołach ponadpodstawowych, które prowadzi powiat nowosolski, do matur przystąpiło łącznie 370 uczennic i uczniów. Łączna zdawalność w sesji głównej wyniosła 68,64 proc.

Najlepiej w tym kontekście tradycyjnie wypadł nowosolski „Ogólniak” (93,75 proc.), dobry wynik zaliczył także „Elektryk” – 78,48 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w ZSP w Kożuchowie – 26,09 proc. W „Spożywczaku” zdawalność w sesji głównej wyniosła 32,97 proc.

Łącznie w powiecie 45 uczniów nie zdało z co najmniej dwóch przedmiotów i nie ma możliwości przystąpienia do poprawek.

Po macoszemu”

Starosta Iwona Brzozowska ma ambiwalentne odczucia analizując wyniki matur w powiecie nowosolskim. – Bardzo cieszą mnie rezultaty osiągnięte przez uczniów „Ogólniaka”. Po raz kolejny są na dobrym, stabilnym poziomie. Co więcej, nasze hasło „Ucz się u nas” zaczyna przynosić efekty – uważa starosta. – Coraz więcej zdolnych uczniów wybiera ofertę Nowej Soli i nie ucieka do zielonogórskich renomowanych liceów. Wielkie brawa dla dyrekcji placówki, kadry pedagogicznej i młodzieży.

– W tym roku nadspodziewanie dobre wyniki są też w „Elektryku” – dodaje Brzozowska. – Niewykluczone, że przyczyniły się do tego dodatkowe lekcje matematyki, które udało nam się sfinansować dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu. To daje nam do myślenia.

Starosta przyznaje jednak, że tak dobrze nie jest w technikach, dlatego średnia ocen jest niższa niż w województwie lubuskim. – Matury w pozostałych naszych szkołach poszły troszkę poniżej oczekiwań – nie ukrywa Brzozowska. – Postaramy się wyciągnąć z tego konstruktywne wnioski na przyszłość. Prawda jednak jest i taka, że niektórzy uczniowie techników traktują maturę po macoszemu. O wiele ważniejszy jest dla nich drugi egzamin z przedmiotów zawodowych, bo to od niego zależy, jak dobrą pracę znajdzie absolwent szkoły.

Podwójny rocznik = podwójne wyzwanie

Aż 1156 uczniów złożyło w tym roku podania do szkół powiatu nowosolskiego. Listy osób zakwalifikowanych zostały opublikowane 17 lipca.

Na posiedzeniu zarządu powiatu odbyła się elektroniczna symulacja. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół.

– Podwójny rocznik to podwójne wyzwanie – podkreśla starosta Brzozowska. – W rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 bierze udział duża liczba uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że to stres dla młodych ludzi i ich rodziców, bo nie jest oczywiste, że każdy dostanie się tam, gdzie będzie chciał. Zrobimy jednak wszystko, by młodzież znalazła miejsce w naszych szkołach i miała najlepsze możliwości do rozwoju i dalszej edukacji.

Na liście niezakwalifikowanych jest ponad 10 proc. kandydatów. W większości to uczniowie, którzy wybrali jedną preferencję i nie dostali się do wybranej klasy. „Jednak w dalszych etapach rekrutacji również dla nich znajdą się miejsca w naszych szkołach” – zapewniają w komunikacie starostwa powiatowego.

Uczniowie zakwalifikowani mieli czas do 20 lipca, by potwierdzić swoją wolę nauki w danej szkole i dostarczyć oryginały dokumentów.

„Na tym etapie rekrutacji dla tegorocznych kandydatów są jeszcze wolne miejsca w technikach i szkołach branżowych – pisze starostwo. – W przypadku tych drugich uczniowie mogą uczyć się w szkołach branżowych dla młodocianych pracowników (praktyki u pracodawców – przed przyjęciem do szkoły wymagana jest umowa dotycząca realizacji praktyk) lub kontynuować naukę w tzw. branżówkach kuratoryjnych (praktyki realizowane są w ZSP nr 2 – fryzjer i ZSP nr 4 – kucharz)”.

Więcej informacji na temat wolnych miejsc dostaniecie bezpośrednio w szkołach.

Rafał Krzymiński

Mateusz Pojnar

E-WYDANIE TYGODNIKA KRĄG

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content