24 mln zł dla Nowej Soli na remont ul. Głogowskiej

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Jacek Milewski kilkukrotnie podkreślał rolę radnej sejmiku Małgorzaty Gośniowskiej-Koli w pozyskaniu przez miasto rekordowej kwoty 24 mln zł na remont

Konferencji odbyła się dziś przed południem na ul. Głogowskiej. – Dziękuję za możliwość spotkania się z mieszkańcami Nowej Soli za państwa pośrednictwem. Jesteśmy z naszą samorządowa drużyną w bardzo szerokim składzie i z panią Małgorzatą Gośniowską-Kolą dlatego, że – nie boję tych wielkich słów- to jest historyczny moment dla naszego miasta – mówił prezydent Jacek Milewski.

I dodał: – Jesteśmy na głównej ulicy dzielnicy, w której mieszka 3,5 tys. ludzi. Zawsze mówiliśmy, że to jest taka Marszałkowska Starego Żabna. Przez wiele, wiele lat była to droga wojewódzka pod zarządem Zarządu Dróg Wojewódzkich i proszę tego nie traktować jako wyrzut do kogokolwiek. Dzisiaj jesteśmy na takim etapie, że po kilkudziesięciu latach braku generalnego remontu przeżywamy moment historyczny.

Rekordowe dofinansowanie

Prezydent wskazał na osobę, bez której nie udałoby się pozyskać dofinansowania w takiej skali.

– Dzięki zaangażowaniu i współpracy z panią Małgorzatą Gośniowską-Kolą, radną sejmiku województwa, udało nam się pozyskać prawie 24 mln zł, czyli 95 procent kosztorysowej wartości inwestycji. Chciałbym, że to wybrzmiało, bo to pokazuje skalę – mówił prezydent Milewski.

Jest najwyższe dofinansowanie w historii Nowej Soli. – Gdybyśmy przyjęli, że mówimy tylko o mieście. W historii pozyskiwaliśmy oczywiste większe pieniądze, ale w większości dotyczyło to projektów partnerskich, w których uczestniczyło kilka czy kilkanaście gmin. Jeśli potraktujemy punktowo to jako, gdybyśmy przyjęli że mówimy tylko mieście, jest to jest największe dofinansowanie. Jeszcze raz chciałbym podziękować pani Małgorzacie za samorządowe emocje, które udało się sprzedać z naszej strony i ona jes świetnie zrozumiała – podkreślał Jacek Milewski.

Podziękował także ludziom, którzy stali za jego plecami, czyli radnym miejskich i powiatowym.-

– Nie ma jednoosobowych cudotwórców – wszystko, co dzieje się w naszym przypadku to praca zespołowa, zarówno pracowników urzędu oraz radnych miejskich i powiatowych.

Drogi nie mają barw politycznych”

Po prezydencie głos zabrała Małgorzata Gośniowska-Kola. – Bardzo się cieszę, że taka inwestycja, tak długo wyczekiwana, znajdzie wreszcie swój początek. Mam nadzieję, ze wszystkie prace związane z remontem będą sprawnie przebiegały – mówiła radna sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości, która wskazała swoją definicję pracy na rzecz samorządu. – Rolą osób, które w nim pracują jest to, by działać jak najlepiej dla dobra wspólnego. I tak też postrzegam politykę, która powinna służyć dobru wspólnemu – mówiła Gośniowska-Kola.

Za wsparcie podziękował jej także przewodniczący rady miejskiej Andrzej Petreczko.

– Nie ma miesiąca, żeby ludzi nie przychodzi i nie pytali o ul. Głogowską, bo jest stan jest fatalny. Podobnie jest z chodnikami. Nie ma też co ukrywać – nigdy nie byłoby stać naszej gminy, abyśmy mogli wykonać tę inwestycję w 100 procentach z własnych środków. Dofinansowanie na poziomie 95 procent jest największym osiągnięciem jeśli chodzi o inwestycje drogowe w naszym mieście – podkreślił Petreczko. – Droga, chodnik, ścieżka rowerowa, która tu powstanie, nie mają barw politycznych i każdemu, kto pomaga miastu należy dziękować. Cieszymy się i mamy nadzieję, że mieszkańcy Starego Żabna wreszcie odetchną i za trzy lata będziemy podziwiać stan ul. Głogowskiej – dodał przewodniczący rady miejskiej.

Na czym polega przebudowa?

Obecnie ulica znajduje się w administracji Zarządu Dróg Wojewódzkich, jednak od roku 2024 zostanie zmieniona na drogę gminną, natomiast nowowybudowana ul. Dolnośląska, stanie się drogą wojewódzką do terenów inwestycyjnych i skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 315.

– Projekt rozbudowy ul. Głogowskiej ma na celu osiągnięcie kilku istotnych celów. Pierwszym celem jest poprawa warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Plan zakłada także oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego i przeniesienie go na ulicę Dolnośląską – informuje Ewa Batko, rzeczniczka nowosolskiego magistratu.

Po przebudowie ulicy Głogowskiej zmniejszy się w tym rejonie natężenie hałasu, ilości spalin i wibracji, a także zmniejszenie obciążenia ruchem. Projekt zakłada uspokojenie ruchu, co poprawi bezpieczeństwo pieszych.

W ramach projektu rozbudowy ul. Głogowskiej przewiduje się wykonanie następujących prac:

Przebudowę istniejącej jezdni z dwoma pasami ruchu, budowę obustronnych pasów rowerowych, modernizację chodników i chodników dla pieszych, a także budowę nowego oświetlenia drogowego, budowę kanalizacji deszczowej na ternie zabudowy oraz budowę nowych przystanków komunikacji miejskiej.

– Całość prac przewiduje się zrealizować w okresie około 24 miesięcy – dodaje Ewa Batko.

Mariusz Pojnar
Latest posts by Mariusz Pojnar (see all)
FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mariusz Pojnar

Aktualności, kronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content