Jacek Sauter jednak będzie miał rywala

 — Startuję w wyborach na burmistrza, ponieważ napędzają mnie wyzwania i moja wizja rozwoju gminy. Chcę być głosem również dla młodych ludzi, których problemy są mi bliższe – mówi Artur Cyran, który rzuca wyzwanie Sauterowi.

Co zdecydowało o kroku młodego bytomianina? Mówi, że był zawiedziony komunikacją z osobami zaangażowanymi w życie gminy, więc postanowił założyć własny komitet. — Przy okazji chciałem doświadczyć procesu tworzenia komitetu wyborczego, który utworzyliśmy wraz z zaufanymi ludźmi krótko po tym, jak dowiedzieliśmy się, że w gminie nie ma żadnego kontrkandydata dla burmistrza Sautera – mówi „Tygodnikowi Krąg” Artur Cyran, który podjął decyzję o starcie w wyborach na burmistrza Bytomia Odrzańskiego. Ta decyzja oznacza, że Jacek Sauter, który rządzi gminą od ponad 30 lat, będzie miał rywala, na co wcześniej się nie zanosiło.

Cyran: wierzę we współpracę

Cyran w samorządzie „chce spełniać misję szerzenia zainteresowania sprawami gminy wśród młodych, energetycznych i uzdolnionych ludzi”.

— Jako młody chłopiec wychowywałem się w Bytomiu Odrzańskim i wtedy myślałem, że w przyszłości będę mógł pomagać ludziom, przeprawiając ich na drugą stronę rzeki. To marzenie ewoluowało i teraz chce służyć ludziom całą moją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem – mówi Cyran, który jest zawodowym marynarzem.

— Odwiedziłem wiele zakątków świat i rozmawiałem z setkami ludzi. Posiadam obszerne doświadczenie życiowe, w wolnych chwilach interesuję się giełdą i ekonomią, a także uwielbiam czytać biografie wizjonerów. Ale to nie wszystko – moja największa miłością są ludzie. W czasie studiów byłem członkiem samorządu studenckiego i koła naukowego – mówi bytomianin, który chce być głosem młodych ludzi. Ich problemy są mu bliższe.

Przekonuję, że w jego szeregach jest miejsce dla każdego, kto będzie chciał zostać w Bytomiu Odrzańskim i budować swoją przyszłość zamiast uciekać do większych miast.

— Decyzja o starcie nie wynika z negatywnej oceny działań obecnego burmistrza. Skupiam się na swoich planach i pomysłach na rozwój gminy. Wierzę we współpracę, doświadczenie – mówi bytomianin.

Jego zdaniem rola burmistrza jest kluczowa dla efektywnego funkcjonowania samorządu. Powinna łączyć w sobie aspekty kierownicze i wykonawcze. Jest przekonany, że współpraca z mieszkańcami oraz konstruktywne wykorzystanie ich sugestii i pomysłów może przyczynić się do lepszego zarządzania gminą.

Promocja z myślą o młodych ludziach

— W pełni zaangażuję się w rozwój naszego miasta, dbając o jego dobrobyt oraz przestrzegając wartości zgodnych z wolą obywateli – zapowiada kandydata na burmistrza Bytomia Odrzańskiego.

— Jakie pomysły na gminę ma osoba przed trzydziestką? – zapytałem kandydata.

Chciałby m.in. przewodzić we wdrażaniu nowych trendów, które kształtują miasta przyszłości.

— Duże aglomeracje niosą za sobą wiele niedogonień, stąd też nasze małe miasteczko ma ogromny potencjał. Rozwój pracy zdalnej w przyszłości usunie bariery lokalizacyjne w najbardziej rozwijających się branżach. Odra i złoża miedzi w gminie to melodia przyszłości i te atuty powinny być wypisane dużymi literami na spotkaniach rady miejskiej i w biurze burmistrza – odpowiada Cyran.

Chce pochylić się także na sprawą Odry, na temat, której napisał pracę inżynierską.

Jednym z jego pomysłów jest także zmiana strategii promocji gminy, z myślą o młodych ludziach, którzy coraz częściej spędzają czas w sieci.

— Stworzenie viralowego contentu może przyciągnąć uwagę nowych mieszkańców i turystów. Przyglądam się też innym zadaniom gminy, niektóre z nich mogą okazać się trudne do wykonania w przyszłości, jeżeli już dzisiaj o nich nie pomyślimy – mówi Cyran.

Jego zdaniem gmina ma duży potencjał do zostania miastem przyszłości. Mieszkanie w dużych miastach może wiązać się z wieloma trudnościami, które mogą być znacznie ograniczone w naszej małej gminie.

– Dostępność torów kolejowych, rzeki i położenie geograficzne między wzgórzami dalkowskimi a Odrą stanowią atuty tego miejsca. Rozwinięcie Bytomskich Błoni oraz zagospodarowanie terenów w Bonowie, w pobliżu Anna brzeskich Wąwozów, może przyciągnąć przyjezdnych na spacery, co z kolei napędzi lokalną mikrogospodarkę. Restauracje i kawiarnie mogą stanowić klucz do serc młodych ludzi. Obecnie w naszej okolicy jest mało miejsc odpowiednich na długie spacery – przekonuje kandydat na burmistrza Bytom. Odrz.

„Potrafię zarządzać chaosem”

Artur Cyran uważa, że nie można także zapominać o planach dotyczących kopalni, które będą stanowiły wyzwanie dla miasta, a także o rosnącej popularności pracy zdalnej. Jeśli we współpracy z przedsiębiorcami uda się zapewnić młodym mieszkańcom miejsca do mieszkania i odpowiednie warunki do spędzania wolnego czasu, to wielu z nich będzie zostanie lub powróci do takiego miasta.

— Osobiście znam wielu ludzi, którzy zdecydowali się na powrót do mniejszego miasta po pewnym czasie spędzonym w dużych metropoliach. Podobnie jak ja, zauważyli oni, że choć koszty wyjazdów do teatru, czy filharmonii mogą być większe, to jednak luksus życia w mniejszym mieście i niższe koszty życia i bliskość natury wynagradzają to – mówi bytomianin.

I na koniec dodaje: — Moim głównym celem jest to, aby Bytom był jak najlepszym miejscem dla ludzi – to oni są najważniejsi. Potrafię zarządzać chaosem, co uważam za ważną umiejętność w pracy urzędnika. Jestem gotowy na podjęcie odpowiedzialności, która być może zostanie mi powierzona. Przede wszystkim, jednak chcę słuchać i służyć mieszkańcom naszej gminy.

 

FacebooktwittermailFacebooktwittermail

Mariusz Pojnar

Aktualności, kronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content