To miasto ma 700 lat! Wielkie urodzinowe święto już w tę sobotę [HARMONOGRAM]
Na 700-leciu Otynia nie zabraknie radosnego korowodu, rycerskiej bitwy, dawnych kramów i rzemieślników oraz koncertów gwiazd – zespołów Future Folk i Lombard
Jeszcze nie tak dawno sądzono, że Otyń, nazywający się kiedyś Wartenberg (co oznacza strażnicę, straż, wartę lub obronę – była to dość popularna nazwa dla miejscowości leżących na pograniczach), miał swój początek w 1313 roku. Historycy z czasem jednak zweryfikowali te informacje i wskazali, że w kontekście tej daty chodzi o Wartenberg, ale w Czechach, a nie na terenie ówczesnego księstwa głogowskiego.
Dziś mamy już jasność – o naszym Otyniu pierwszy raz napisano w dokumencie wystawionym 2 lutego 1323 roku przez księcia Henryka IV Głogowskiego. Była to osada lokowana na prawie niemieckim. Z 14 sierpnia 1323 r. pochodzi informacja o Janie, miejscowym plebanie pierwszej parafii, a kilka lat później – 9 maja 1329 r., w dokumencie lennym zawartym między księciem głogowskim Henrykiem a królem Czech Janem Luksemburskim, Otyń wymieniony jest już jako jedno z miast księstwa głogowskiego.
I tak oto w 2023 roku mieszkańcy tej miejscowości, ale też całej gminy, mogą z dumą świętować 700-lecie Otynia. Imprezę główną zaplanowano na sobotę 8 lipca. Po mszy świętej uczestnicy zabawy przejadą w kolorowym korowodzie spod otyńskiego Rynku na miejsce imprezy, czyli ulicę Dworcową i plac przy Gminnym Centrum Kultury. To tam czekać już będzie średniowieczna osada przygotowana przez Krąg Rycerski z Nowej Soli i Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. A w niej obóz rycerski, kramy kupieckie, historyczna mennica, zbrojownia wraz z kuźnią, strzelnica, kuchnia z przysmakami z epoki, dawne rzemiosło, a także skryptorium i czerpanie papieru. Wisienką na torcie tej części programu jest podzielona na dwa akty inscenizacja bitwy o Otyń pt. „Historia braci Zabeltitz”.
Ponadto wzdłuż całej ulicy Dworcowej ustawione będą różnego rodzaju stoiska, m.in. przygotowane przez sołectwa z gastronomią, lokalnymi wyrobami, rękodzielnicze czy też poświęcone historii Otynia przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej.
Na scenie zdecydowanie większej, niż ma to miejsce np. podczas corocznych otyńskich dożynek gminnych, wystąpią licznie mieszkańcy – uczniowie szkół z Otynia i Niedoradza, członkowie sekcji wokalnych, instrumentalnych i tanecznych GCK, ale też goście z miast partnerskich – niemieckiego Falkenberga i słowackiego Zuberca.
A to wciąż nie koniec atrakcji, bo wieczorem scenę przejmą pierwszoligowe estradowe gwiazdy. Najpierw przybyli do Otynia będą bawić się na koncercie Future Folk, a następnie Lombardu.
Harmonogram 700-lecia
13.30 – msza św. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu
15.00 – wyjście korowodu z Rynku na teren imprezy przy GCK
15.30 – oficjalne otwarcie średniowiecznej osady i kramów rzemieślników
15.45-16.00 Bitwa o Otyń, akt I
16.00-16.40 Występy miast partnerskich
16.40-17.25 Występ uczniów szkoły w Otyniu
17.25-18.10 Występ uczniów szkoły w Niedoradzu
18.15-18.30 Bitwa o Otyń, akt II
18.35 Występy zespołów i wokalistów związanych z GCK
20.00 Koncert zespołu Future Folk
21.30 Koncert gwiazdy wieczoru – zespół LOMBARD
23.00-1.00 Zabawa taneczna z zespołem ASTRA
- Tłumy na Żulczyku. Zdradził, że inspiruje go historia Batmana - 15 maja 2024
- Zbliża kolejny Nowosolski Piknik Zdrowia. Warto się przebadać! - 10 maja 2024
- Centrum geriatryczne w Nowej Soli? - 5 maja 2024