Fundacja podwójnego bohatera. Już w niedzielę organizuje wyjątkowy koncert [ROZMOWA]
– Tam wręcz trzeba być, przeżyć tę niezwykłą muzyczną ucztę i wrócić obowiązkowo za rok – mówi o nadchodzącym koncercie w ramach Festiwalu Chopin en Vacances Justyna Morska-Hendel, szefowa Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego. Czym na co dzień zajmuje się fundacja?
Mateusz Pojnar: Kiedy powstała Lubuska Fundacja im. Paderewskiego i skąd wziął się na nią pomysł?
Justyna Morska-Hendel: Powstała w listopadzie 2013 r. Pomysłodawcą i założycielem jest Cezary Lusiński, właściciel zamku w Broniszowie, doktor nauk historycznych, znawca muzyki klasycznej, pasjonat historii i sztuki.
Pomysł utworzenia fundacji zrodził się przede wszystkim z pasji i zamiłowania do niezwykłych poczynań Ignacego Jana Paderewskiego – zarówno na arenie muzycznej, jak i politycznej, a tym samym z chęci stworzenia w zamku miejsca, w którym będzie możliwość szerzenia wiedzy o wielkim patriocie, polityku, artyście. Choćby poprzez organizację koncertów czy wieczorów patriotycznych upamiętniających jego poczynania jako męża stanu, ale i niezwykłego kompozytora i pianisty.
Czym fundacja zajmuje się na co dzień?
Organizacją i wspieraniem przedsięwzięć muzycznych, które mają na celu promowanie dorobku Paderewskiego, np. recitali fortepianowych, które, tak myślę, na stałe wpiszą się w nasz coroczny harmonogram.
Wsparliśmy ostatnio organizacyjnie cykl koncertów „Paderewski na Ujazdowie” na terenie parku Ujazdowskiego w Warszawie przy pomniku Paderewskiego. Dr Lusiński został powołany do komitetu wspierającego to muzyczne wydarzenie muzyczne.
Tak jak pani wspomniała, Paderewski był pianistą, kompozytorem, ale i politykiem, jednym z ojców polskiej niepodległości. Dziś nadal może być inspirującą postacią?
Ze względu na zasługi dla naszego kraju, dorobek polityczny i muzyczny Paderewski był i nadal powinien być inspiracją dla każdego z nas. Zwłaszcza dla młodego pokolenia.
Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jak wiele swoją postawą zrobił dla naszej ojczyzny, żeby odzyskała swoją niepodległość. Niezwykłym talentem muzycznym utorował ścieżkę w polityce, dzięki czemu miał możliwość organizowania spotkań połączonych z koncertami na arenie międzynarodowej, na których zachęcał do udzielania wszelkiej pomocy Polakom walczącym o wolność. Swoją postawą nakłonił inne państwa do włączenia się w pomoc niezbędną do odbudowy Polski.
Przytoczę tutaj słowa znanego muzykologa i krytyka muzycznego Jana Popisa, że Ignacy Jan Paderewski już za życia był podwójnym bohaterem: sztuki i ojczyzny. I dla każdego z nas takim bohaterem powinien pozostać.
Już w najbliższą niedzielę 23 lipca w zamku w Broniszowie organizujecie koncert w ramach Festiwalu Chopin en Vacances. Co przed nami?
Dwa recitale fortepianowe. Jako pierwszy, o godz. 17.00, wystąpi Jakub Drabiński, odnoszący sukcesy w licznych i znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych – dwukrotnie uzyskał tytuł laureata i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Sochaczewie oraz kilkakrotnie pierwszą nagrodę i nagrody specjalne za „Serce do muzyki” w Konkursie Duettino w Warszawie.
Następnie o godz. 18.15 w salonie kresowym będziemy gościć Piotra Pawlaka, laureata międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. zdobywcy w 2017 r. pierwszej nagrody na 11. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz drugiej nagrody na 1. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie w 2016 r.
Dlaczego akurat zamek w Broniszowie?
Nasza fundacja nawiązała współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa, Kultywowania Tradycji, Wspierania Kultury i Rozwoju Lokalnego Ziemia Dobrzyńska, która jest organizatorem Festiwalu Chopin en Vacances w polskich dworach. W ramach tej współpracy zamek Broniszów stał się kolejnym miejscem spotkań w gronie wybitnie uzdolnionych pianistów na szlaku festiwalu.
Warto również wspomnieć, że współorganizatorem wydarzenia w zamku Broniszów jest także burmistrz miasta i gminy Kożuchów.
Koncert jest darmowy?
Tak. Zapraszamy wszystkich serdecznie.
Jak zachęci pani ludzi do tego, by w niedzielę byli z wami?
Dźwięki historycznego, XIX-wiecznego fortepianu rozbrzmiewające w rytm dzieł wielkich kompozytorów, w salonie kresowym renesansowego dworu obronnego, w gronie uzdolnionych pianistów – myślę, że to zachęci do uczestnictwa w tym wydarzeniu nie tylko znawców i wielbicieli recitali fortepianowych. Tam wręcz trzeba być, przeżyć tę niezwykłą muzyczną ucztę i wrócić obowiązkowo za rok.
Jakie fundacja ma plany na przyszłość?
Chcemy zrobić cykl recitali fortepianowych „Lato z Paderewskim”. Będziemy z pewnością informować na bieżąco o realizacji naszych planów co do tego muzycznego przedsięwzięcia.
- Wielki koncert w „jedynce”. Cel: pomoc nowosolanom w potrzebie - 30 września 2023
- 60 lat nowosolskiego kajakarstwa [HISTORIA, ZDJĘCIA] - 29 września 2023
- Gala MFC 21. Zaczynamy! - 29 września 2023